Brněnská přehrada
Úvodní stránka

Brněnská přehrada a okolí
průvodce kouzelnými místy

Bystrcký kostel
Brněnská přehrada
ski,tur,cyklo
Autor:
Robert Vystrčil
Brno-Bystrc
info@prygl.net
Doporučuji:
Brněnský plenér - sochy na Brněnské přehradě
Ubytování v okolí Brněnské přehrady
reklama reklama
Podstránka zveřejněna: rok 2000
Aktualizována: rok 2000

Širší okolí Brna - trasa 2

Trasa: Na Nový hrad a Býčí skálu

Trasa: Bystrc, TRAM Přístaviště - hráz - Rozdrojovice - Kuřim - Lipůvka - Kateřina - Nový hrad - Býčí skála - Adamov - Útěchov - Medlánky - Bystrc, ZOO

Jedná se o trasu, která vás zavede do Bystrci nejbližších oblastí Moravského krasu. Poznáte zříceninu Nového hradu, velice známou Býčí skálu s nepřístupnou jeskyní a projedete se krasovým údolím do Adamova. Zajímavé jsou i lesní komplexy v okolí Útěchova.

Úsek Bystrc - Lipůvka - Nový hrad

Od zastávky tramvají Přístaviště v Bystrci vyrážíme směrem k přehradě. Přejíždíme hráz a kolem restaurace U Lva se dostáváme na jednosměrku (pokud pojedete opačným směrem, musíte použít červenou značku), po které objíždíme Sokolské koupaliště. Na vrcholku stoupání za Sokolákem na křižovatce zahýbáme doprava a stoupáme do Rozdrojovic, kterými projíždíme. Přes Jinačovice se polními oblastmi dostáváme do Kuřimi. Na začátku města zahýbáme doprava a pod zámkem projedeme boční ulicí na hlavní silnici, na které na další křižovatce zahneme doleva směrem na Svitavy a kolem kuřimského TOSu se po několika kilometrech napojíme na rychlostní komunikaci do Svitav se silným provozem. Od této silnice naštěstí hned na další křižovatce odpojíme. Za benzinkou ještě před Lipůvkou zabočíme doprava směrem na Blansko. Za obcí Svinošice, kterou objíždíme, nás čeká nepříjemné stoupání do Šebrova a teď už příjemně klesající asfaltka přes Kateřinu do lesa (odbočky do Olešné si nevšímáme) a stále mírným klesáním až k řece Svitavě. Zde konečně opustíme silnice, po kterých jsme až dosud jezdili, a po červené značce zahneme doprava na lesní silnici, ze které budeme vzápětí stoupat pěšinkou vzhůru lesem až k Novému hradu. Pěšinka je pohodlně sjízdná na kole. Vlastní zřícenina hradu se nachází ještě kousek před rozcestím turistických cest a vedou k ní významové značky. Otevřená však bývá pouze při zvláštních příležitostech.

Úsek Nový hrad - Býčí skála

Od rozcestí u Nového hradu se vydáme doleva po červené a zelené značce zpevněnou cestou (zelená nás v první zatáčce opustí) na mírné lesní stoupání. U rozcestí tří cest s kamenným rozcestníkem a slunečními hodinami nás značka na chvíli opustí proto, aby se podívala na vrchol U Máchova pomníku. Tam však zajíždět nemusíme, a proto jedeme dále rovně a klesneme až na začátek Olomučan. Zahýbáme doleva odpočinkovým klesáním serpentinami se dostaneme do údolí do Josefova. Býčí skála se nachází několik set metrů doleva od křižovatky. Doporučuji se jet podívat. Je zde udělané odpočívadlo v blízkosti uzavřené chaty jeskyňářů, před deštěm se zde však moc neukryjete (leda tak v blízkých jeskyních Kostelík nebo Jáchymka)

Úsek Býčí skála - Útěchov

Od Býčí skály se vrátíme zpět na křižovatku, odkud jsme přijeli z Olomučan, a vydáme se rovně po silnici na velice příjemné mírné klesání Josefovským údolím (kolem Křtinského potoka). Jedná se o typické krasové údolí srovnatelné třeba se Suchým žlebem alespoň, co se týče pohodlné jízdy - lesy, čerstvý vzduch, hluboké údolí. Zajímavým místem v údolí je stará památkově chráněná huť Františka na tavení železa naproti turistické chaty Švýcárna. Můžete jet i po druhé zajímavější straně potoka a podívat se třeba k jeskyni Jáchymka, která je dokonce volně přístupná, avšak sjízdnost po lesní kamenité cestě je zde velice náročná (viz trasa č. 3). U hutě Františka se můžete přes mostík dostat zpět na silnici. Nejkratší cestou z Adamova směrem na Bystrc je jet přes Útěchov a jak se dovíte z turistického rozcestníku před vlakovou zastávkou, vede sem modrá značka. Čeká vás však ještě poměrně náročná cesta, proto pokud už nemáte mnoho sil je možné projet nádherným údolím Svitavy po stále klesající silnici přes Bílovice až do Obřan (stále podél řeky - červená značka z Bílovic) k tramvaji a využít možné přepravy kol. My odvážnější však po modré značce podjedeme tunelem železniční trať a po asi trochu zabahněné lesní asfaltce budeme muset vystoupat kopec před námi. Rozhodně není ostuda zde kolo tlačit. V jedné části údolí značka zahýbá z asfaltky doleva do svahu na lesní cestu, po které vyjedeme na silnici z adamovského sídliště do Útěchova. Zde zabočíme doprava a dojedeme do Útěchova. Zde si můžeme odpočinout a načerpat nových sil v místní hospodě u zastávky autobusů.

Úsek Útěchov - Bystrc

Pokračovat budeme klesající lesní cestou stále po modré značce okolo výběhu pro koně s občerstvením do Ořešína. Odtud už raději po silnici klesáním přes Jehnice do Mokré Hory. Poslední zbytky sil musíme použít na stoupání okolo kostela ke konečné tramvají do Řečkovic. Přejedeme hlavní silnici a stoupáním a následným klesáním se dostáváme do Madlánek. Na další větší křižovatce zahýbáme doprava a vyjíždíme kopeček ke žluté značce nad Medlánkami. Po panelové cestě přes pole okolo sportovního letiště jedeme k zemědělskému areálu v Bystrci (na jedné křižovatce u lesa za letištěm jsme zahli doleva a poté doprava dolů). Nad zemědělským družstvem je velice pěkný výhled na Bystrc. Zvláště večer při osvětlení uvidíte, jak je velká. Sjedeme až dolů k silnici, zahneme doprava, poté doleva, přejedeme po lávce řeku a jsme konečně u zastávky tramvají u ZOO.

Reakce na popis trasy

Napište reakci k této trase nebo si přečtěte již napsané (0)
Přečtěte si reakce ke všem trasám

Zpět na přehled tras v okolí Brna

Přehrada Brno
  O tomto webu Copyright © 2000-2022 Robert Vystrčil (kopírování bez souhlasu autora je zakázáno), fotograf