Brněnská přehrada
Úvodní stránka

Brněnská přehrada a okolí
průvodce kouzelnými místy

Bystrcký kostel
Brněnská přehrada
ski,tur,cyklo
Autor:
Robert Vystrčil
Brno-Bystrc
info@prygl.net
Doporučuji:
Brněnský plenér - sochy na Brněnské přehradě
Ubytování v okolí Brněnské přehrady
reklama reklama
Podstránka zveřejněna: rok 2002
Aktualizována: 3. dubna 2019

Lodní doprava na Brněnské přehradě

Aktuálně - rok 2019

Základní info o lodní dopravě v Brně

Lodní doprava na Brněnské přehradě funguje pravidelně od dubna do října, dle stálého jízdního řádu a bez ohledu na počasí. První výletní plavidlo vyjelo na hladinu "brněnského moře" již 5. května 1946. Všechny lodě, lidově nazývané jako "parníky", mají elektrický pohon, jsou tedy téměř neslyšné a nezatěžují životní prostředí spalinami. Rozsahem přepravy je lodní doprava v Brně unikátní v rámci České republiky, na ostatních přehradách bývá zpravidla jen prázdninový provoz a s výrazně menší hustotou spojů.

Lodní doprava je provozována po celé délce údolní nádrže z Bystrce až do Veverské Bítýšky. Funguje především jako výletní přeprava. Některým místům na levém břehu přehrady však výrazně zlepšuje i dopravní obslužnost, neboť zde není možnost autobusového spojení a někdy ani zpevněné cesty. Celá plavba je rozdělena na 10 zastávek a v jednom směru trvá 70 minut. Mezi Bystrcí a Roklí obsluhuje jednotlivé pláže v široké části přehrady. V úseku mezi Roklí a hradem Veveří si lodě "proráží" cestu romantickým úzkým korytem řeky mezi skalami v hlubokých lesích. Poté, co se mine majestátný hrad, se lodě dostávají do mělké části přehrady se zajímavou vodní vegetací i ptactvem a otevírá se výhled do široké Boskovické brázdy. Z konečného přístaviště Veverská Bítýška jsou to do centra tohoto městečka 2 km.

Od roku 2012 hlavní část lodní flotily tvoří nové, jednotně vypadající lodě řady Pionýr II vyrobené firmou Jesko CZ v Hlavečníku. Zajímavostí dřívějších lodí bylo to, že většina z nich byla vybudována přímo ve zdejších docích, za použití dílů z brněnských šalin.

Fotogalerie významných událostí lodní dopravy v Brně

Mapa lodní dopravy v Brně

Plánek dopravy po přehradě

Pozn.: Mapka byla stažena ze serveru www.dpmb.cz a uveřejněna se souhlasem DPMB.

Další odkazy

Aktuální informace naleznete na stránkách Dopravního podniku města Brna (www.dpmb.cz).

Přehrada Brno
  O tomto webu Copyright © 2000-2018 Robert Vystrčil (kopírování bez souhlasu autora je zakázáno), fotograf