Brněnská přehrada
Úvodní stránka

Brněnská přehrada a okolí
průvodce kouzelnými místy

Bystrcký kostel
Brněnská přehrada
ski,tur,cyklo
Autor:
Robert Vystrčil
Brno-Bystrc
info@prygl.net
Doporučuji:
Brněnský plenér - sochy na Brněnské přehradě
Ubytování v okolí Brněnské přehrady
reklama reklama

První jarní výšlap KČT - 21. 3. 2004 - hrad Veveří

Ještě před zahájením letošní sezóny se na hradě Veveří konaly 2 akce určené pro veřejnost. Obě doložily obrovsky zvýšený zájem o tuto památku, která ještě před nedávnou dobou pro mnoho Brňáků stála schovaná kdesi v lesích, případně o ní nevěděli vůbec. Až loňská sbírka deníku Rovnost na záchranu hradu povzbudila jeho zmrtvýchvstání.

21. února 2004 se na hradě konal den otevřených dveří, při kterém se lidé mohli seznámit především s plánem využití finančních prostředků, které památka získala od státu a města Brna (celkem 25 milionu Kč). Mimořádná prohlídková trasa návštěvníky zavedla pod krovy hlavního paláce (foto 6), jejichž rekonstrukce bude hlavní náplní letošních stavebních prací. V "anglickém traktu" již je střecha v opravené podobě - viz snímky 7 a 8. Při práci zde byli vidět restaurátoři, kteří rekonstruovali nástěnné malby v hradní jídelně. Do hradu se již začala navracet část interiérového vybavení.

foto č. 1 foto č. 2 foto č. 3 foto č. 4 foto č. 5 foto č. 6 foto č. 7 foto č. 8

O měsíc později, 21. března 2004, se zde sešly stovky nejen organizovaných turistů. Hrad Veveří si totiž KČT zvolil jako cíl svého prvního jarního výšlapu - akce, která se konala již po 48., letos i s připomenutím 110 let organizované turistiky v Brně. Účast přislíbil i brněnský primátor Petr Duchoň, ale nakonec pro tuto akci ve svém programu čas nenašel. Na pódiu v příhrádku vystoupila skupina Kaskadéři, promluvil bystrcký starosta Svatopluk Beneš (foto 15), který přicestoval vyparáděn v cyklistickém a v zářivé obuvi, dále předsedkyně jihomoravské oblasti KČT Slabáková (foto 18) a v neposlední řadě kastelán hradu Petr Fedor. Příchozí dostali zdarma pamětní listy, mohli si zakoupit další upomínkové předměty, ochutnat víno či si prověřit svoje znalosti vlastivědy. Pro turisty byla zřízena mimořádně přístupová cesta od lávky na hrad strání nad přehradou (viz foto č. 20) značená papírovými pásovými značkami v modré a červené barvě. Tento den byla také oficiálně otevřena nová cyklostrasa - spojka mezi lávkou a Chudčicemi kolem plotu obory, značená zelenými pásovými cykloznačkami. Dopravní podnik musel nasadit dva posilové autobusy 303 pro zvýšený zájem cestujících.

foto č. 11 foto č. 12 foto č. 13 foto č. 14 foto č. 15 foto č. 16 foto č. 17 foto č. 18 foto č. 19 foto č. 20 foto č. 21

Přejít na:

Přehrada Brno
  O tomto webu Copyright © 2000-2024 Robert Vystrčil, fotograf