Brněnská přehrada
Úvodní stránka

Brněnská přehrada a okolí
průvodce kouzelnými místy

Bystrcký kostel
Brněnská přehrada
ski,tur,cyklo
Autor:
Robert Vystrčil
Brno-Bystrc
info@prygl.net
Doporučuji:
Brněnský plenér - sochy na Brněnské přehradě
Ubytování v okolí Brněnské přehrady
reklama Levné ubytování v Brně a okolí reklama
Podstránka zveřejněna: rok 2000
Aktualizována: 18. 2. 2016

Brněnská přehrada

Brněnská přehrada je nejvýznamnější rekreační oblastí města Brna. Nachází se na severozápadě města a zabírá území městských částí Bystrc a Kníničky. Byla vybudována v letech 1936-40 na řece Svratce citlivým vsunutím do zdejší lesnaté a skalnaté krajiny Bobravské vrchoviny. Do roku 1959 nádrž nesla název Kníničská přehrada, o své původní domovy zde totiž přišli obyvatelé starých Kníniček. Vznikla z důvodů regulace vodního stavu v řece Svratce (zábrana povodním, zajištění minimálního průtoku) a pro lepší zásobení rozrůstajícího se Brna užitkovou i pitnou vodou. V dnešní době je nepostradatelný především její rekreační význam. Přehradní nádrž při maximálním vzdutí dosahuje délky 9,5 km.

obr. 1
Brněnská přehrada - legendární Sirka a pohled na bystrcký přístav. Foto z 26. října 2015.

Rekreační a turistické využití

Část přehrady blíže hrázi je výrazně rekreační, vzdálenější polovina od města si udržela divočejší charakter. Po zdárném vyčištění přehrady od sinic bývá voda Brněnské přehrady vhodná ke koupání po celou letní sezónu. Široká nabídka pláží poskytuje dostatek prostoru k opalování a hrám. Nudapláž se nachází u přístaviště lodí na Osadě. Centrem "života" je v každou roční dobu bystrcký přístav. Vrcholnou atrakcí turistického ruchu na Brněnské přehradě bývá mezinárodní přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis konaná na přelomu května a června. Stovky tisíc lidí do těchto míst láká i obrovské množství souběžných zábavních a sportovních akcí.

Okolní příroda láká k cyklistice a turistice. Téměř veškeré lesy v okolí přehrady jsou zahrnuty do přírodního parku Podkomorské lesy. V úseku mezi Roklí a Panáčkovými skalami je koryto přehrady hluboko zaříznuté ve skalách. Na jedné z nich se vypíná bývalý zeměpanský hrad Veveří, na němž se často konají společenské akce. Sportovní vyžití nabízí i areál plážových sportů na Sokolském koupališti. Nádrž je zajímavá ve všech obdobích roku. Při déle trvajících mrazech se hladina přehrady mění v téměř nekonečně velké kluziště. Pokud i mírně nasněží, stává se zamrzlá plocha i rájem pro běžkaře.

obr. 1
Zimní atmosféra na Brněnské přehradě. Foto z 8. ledna 2016.

Doprava

Hlavním přístupovým bodem k Brněnské přehradě je zastávka městské dopravy Přístaviště v Bystrci. Je obsluhována velmi častými tramvajovými spoji z centra Brna (linka 1 od hlavního vlakového nádraží, linka 11 z České). Ze zastávky Přístaviště to je kousek k hlavnímu přístavu lodí. Lodní doprava na Brněnské přehradě je provozována od roku 1946 podle pravidelného jízdního řádu. Dopravu k rekreačním centrům na pravém břehu přehrady zajišťuje také autobusová linka č. 303 v trase Bystrc, ZOO - Obora - hrad Veveří - Veverská Bítýška.

Ubytování

Polovina přehrady blíže hrázi je obležená množstvím hotelů i levných ubytování, občerstvení a soukromých chat.

Kempy v okolí Brněnské přehrady:

Další info v sekci Ubytování.

Úryvek z knihy Miloslava Šlezingra "Brněnská přehrada a lidé kolem ní"

"Město Brno má velké štěstí, že právě v jeho blízkosti se obklopena lesy, rozkládá tato kouzelná údolní nádrž. Na jejich březích vyrostly - dnes po téměř 60 letech její existence je to možné říci - generace rybářů, vodáků, chatařů, kteří mají svou přehradu rádi a neustále se k ní vracejí. Z vlastních zkušeností mohu říci, že pravidelná setkání při oslavách narozenin, svateb, či "jen" páteční posezení u kytary na Osadě, snad nikdy nezevšední. Letní plavby na kánoi, výpravy na hrad Veveří, nebo na oběd do Chudčic se pro mnohé stávají příjemným zpestřením všedních prázdninových dnů. V létě, kdy se vodní hladina naplní desítkami plachetnic a větřík v teplém dni tvoří malé vlnky, jakoby se čas zastavil. A okolo je jen voda, modrá obloha a lesy. Je pěkné mít chatu na "naší" přehradě."

Co k tomu dodat? Všem doporučuji tuto náladu alespoň částečně okusit. Na přehradě je krásně v každém ročním období a za každého počasí. I posezení nad šálkem teplého čaje v některé z hospůdek s výhledem na zamlženou krajinu má svoje kouzlo.

Provozní řád rekreační oblasti Brněnské přehrady

historický provozní řád, platný v roce 2004 - soubor JPG (385 kB)

Vodní záchranná služba

Viz stránky VZS Brno-město www.vzs-brno.cz.

obr. 1
Hráz Brněnské přehrady. Foto z 26. října 2015.

Související stránky

Další fotky

Viz starší fotografie přehrady z let 2000-2004.

Přehrada Brno
  O tomto webu Copyright © 2000-2024 Robert Vystrčil, fotograf