Brněnská přehrada
Úvodní stránka

Brněnská přehrada a okolí
průvodce kouzelnými místy

Bystrcký kostel
Brněnská přehrada
ski,tur,cyklo
Autor:
Robert Vystrčil
Brno-Bystrc
info@prygl.net
Doporučuji:
Brněnský plenér - sochy na Brněnské přehradě
Ubytování v okolí Brněnské přehrady
reklama reklama

Svážení můstků lodní dopravy - 15. 10. 2003

S ukončením sezóny lodní dopravy jsou vždy spojené činnosti, které jsou nutné pro zdárné přečkání zimy. Vodní hladina totiž zamrzne, a tak lodě i ostatní výbava této rekreační dopravy musí z vody ven. Týká se to tedy i přístavních můstků sloužících k nástupu do lodí, které musí být svezeny do bystrcké loděnice ze všech jedenácti přístavišť. Po čtyřech jsou připoutány k lodi a opatrně doplaveny do svého cíle.

foto č. 1 foto č. 2 foto č. 3 foto č. 4 foto č. 5 foto č. 6

Jako první na řadu přišly nejvzdálenější můstky, tedy Veverská Bítýška, Skály, Mečkov a Hrad Veveří. Loď Dallas s asi všemi kapitány, tentokrát v montérkách, vyrazila na pracovní cestu již po ránu. Poté, co byl k lodi připoután přístavní ponton z konečné stanice, loď na nějakou chvíli ukotvila na Skalách (odtud fotky 1 - 3). Kapitáni zde využili poslední možné chvilky ke společnému posezení u ohýnku a krátce se podívali do okolí, což se jim narozdíl od běžných návštěvníků celou sezónu nemůže povést. Letos poprvé zajímavý kolos lodi s připojenými přístavišti projížděl pod novým mostem u hradu Veveří. Kapitáni tak využili i příležitosti podívat se jaký je odtud výhled - většina vůbec poprvé.

foto č. 7 foto č. 8 foto č. 9 foto č. 10 foto č. 11 foto č. 12

Na fotkách zde můžete zhlédnout samotné odpoutávání přístavu Hrad Veveří. Celá akce netrvá nějak dlouho, vyžaduje však určitou fyzickou sílu a souhru. Odvázat se musí všechny uchycující řetězy a pomocí tyče a odtlačování shodit část můstku, která je v kontaktu s břehem, na malinký pomocný ponton. Na opačné straně samozřejmě připoutat k lodi. Na posledním snímku je pohled na loď, kterak právě projíždí kolem pláží na Rokli.

foto č. 13 foto č. 14

V dalších dnech pak byly přivezeny i zbývající pontony a vytaženy na břeh. Příští rok čekají možná plavební dráhu jisté změny a dojde k přesunu některých přístavišť, uvidíme, byla by to tak totiž první větší změna v historii.

Přejít na:

Přehrada Brno
  O tomto webu Copyright © 2000-2023 Robert Vystrčil (kopírování bez souhlasu autora je zakázáno), fotograf