Brněnská přehrada
Úvodní stránka

Brněnská přehrada a okolí
průvodce kouzelnými místy

Bystrcký kostel
Brněnská přehrada
ski,tur,cyklo
Autor:
Robert Vystrčil
Brno-Bystrc
info@prygl.net
Doporučuji:
Brněnský plenér - sochy na Brněnské přehradě
Ubytování v okolí Brněnské přehrady
reklama reklama
Podstránka zveřejněna: rok 2002
Aktualizována: 22. 7. 2004

Okolí Veverské Bítýšky a přehrady

Veverská Bítýška je dopravním uzlem mezi linkami 153, 303 a 312 - cestovat autobusem je tak možné všemi směry. Spojení do Brna je možné jednak linkou 312 do Kuřimi, kde je nutný přestup na vlak, nebo linkou 303 kolem přehrady. Konečná stanice lodní dopravy se nachází asi 2 km od středu obce směrem na Chudčice.

Linka č. 303 (Bystrc - Obora - hrad Veveří - Veverská Bítýška)

Původně pouze rekreační linka plnící nyní jediné přímé dopravní spojení Veverské Bítýšky s Brnem. Spoj zajišťuje též dopravu ke všem rekreačním střediskům a plážím na pravém břehu přehrady, vozí stovky výletníků k hradu Veveří i k novému lákadlu - mostu přes přehradu pod hradem. Nástupním bodem je dopravní uzel Bystrc, ZOO. Rakovec je poslední zastávkou tarifní zóny 101, končí zde tedy platnost běžných předplatních kupónů na brněnskou MHD. Dále vstupujete do zóny 310, jejíž poslední zastávkou je Hrad Veveří. Nový Dvůr se již nachází v zóně 325. Odtud jezdí do Bítýšky některé spoje přímo přes Mečkov, některé přes vesničku Hvozdec. Linku provozuje jak brněnský dopravní podnik, tak ČSAD Brno-město.

O víkendu jezdí z Bystrce spoje od 5.22 do 21.22, během dne (od 8.22 do 18.22) s dvoudinovými intervaly (v letní sezóně každou hodinu), v pracovní dny je vsunuto mnoho spojů navíc. Z Bítýšky se autobusy vrací o hodinu později. Na téměř každý spoj v Bítýšce navazuje autobus 312 ve směru do Lažánek (až Svatoslavi a Tišnova), což může být vhodné např. pro výlety na Šmelcovnu. Návaznost je zajištěna i opačným směrem.

Rada pro cesty IDS (na příkladu linky 303)

Důležité je uvědomit si, že linka je zahrnuta v integrovaném systému, a tak zde platí stejný druh jízdenek jako v brněnské městské dopravě. Vlastníte-li předplatní kupón na brněnskou MHD (zóny 100 + 101) nebo jste do Bystrce již přijeli na jízdenku platící v zóně 101, ve vlastním zájmu se tímto při nástupu prokažte řidiči, pak Vám bude stačit zakoupení jízdenky jen na zóny "za městem". Desetiminutová jízdenka za 8 Kč platí až k hradu Veveří (a to v obou směrech), na vzdálenější zastávky je nutná jízdenka za 13 Kč. Při nástupu do vozidla si můžete označit jízdenku z automatu ihned, její časovou platnost to zpravidla jen vylepší. Podrobněji se o tomto dovíte na oficiálních stránkách IDS (není to zas tak jednoduché).

Chudčice, Moravské Knínice

Tyto vesnice leží na lince č. 312 (Tišnov - Braníškov - Veverská Bítýška - Chudčice - Moravské Knínice - Kuřim). V Kuřimi je zajištěna návaznost minimálně na vlaky do Brna (z Brna). Spoje jsou časté i o víkendech. Chudčicemi projíždí navíc linka č. 153 (Tišnov - Sentice - Chudčice - Veverská Bítýška - Ostrovačice - Zastávka), která jezdí prakticky jen v pracovní dny, ale i tak je velmi zajímavá i z turistického hlediska - dostanete se s ní například velmi pohodlně k Podkomorské myslivně. Mezi Chudčicemi a Bítýškou se nachází konečná sezónní lodní dopravy z Bystrce.

Hvozdec

Hlavní spojení této obce do Brna by měla zajišťovat linka 303 do Bystrce. Přesto mají zdejší obyvatelé další možnosti, což na velikost této vesničky je poměrně slušný výběr. Obcí projíždí linka 153 do Veverských Knínic, Ostrovačic (zde možný přestup do Brna), Rosic a Zastávky, opačným směrem do Bítýšky až Tišnova. V Bítýšce možno přestoupit na linku 312 k vlaku do Kuřimi.

Přehlednou mapku tras linek dopravy a další najdete v sekci Doprava.

Přehrada Brno
  O tomto webu Copyright © 2000-2022 Robert Vystrčil (kopírování bez souhlasu autora je zakázáno), fotograf