Brněnská přehrada
Úvodní stránka

Brněnská přehrada a okolí
průvodce kouzelnými místy

Bystrcký kostel
Brněnská přehrada
ski,tur,cyklo
Autor:
Robert Vystrčil
Brno-Bystrc
info@prygl.net
Doporučuji:
Brněnský plenér - sochy na Brněnské přehradě
Ubytování v okolí Brněnské přehrady
reklama reklama

Jak bystrčtí pekaři zachránili Brno

Od nepaměti se nejchutnější chleba v celém brněnském okolí pekl v Bystrci. Však jej tady taky pekli odedávna a měli na něj staré výsady a nemuseli za něj platit žádné daně. Jestli pak víte, jak k těm výsadám přišli?

Bystrčtí pekaři nepodléhali dani od časů, když Švédi obléhali Brno, tenkrát tu výhodu dostali. Tam u komínského mléna vedla tajná chodba zarostlá křovím, že ji nebylo z cesty vidět. Bystrčtí pekaři doma pekli chleba a tou podzemní chodbou jej dopravovali až do studně na Špilberku. Tak tenkrát zachránili obležené město.

Ale to pekařské řemeslo - to vůbec není lehká práce!

Ráno se udělá na chleba vomládek a ten se v poledne zamíchá. Večír se přidá vlažné vody a mouky, osolí se to, okmínuje a pořádně zamíchá na těsto. Pak má pekař pět hodin čas. Ale po půlnoci se musí vstát a těsto se nechá nakynout na slaměnkách. Mezitím se udělá v peci oheň, a když je pěkně vyhřátá, dá se chleba na lopatku, celý se umyje vlažnou vodou, aby se pecny nelepily, a šup s nimi do pece. V peci musí chleba zůstat tři čtvrtě hodiny až hodinu. Pak se vytáhne a zase se poumývá, aby pěkně svítil, aby byl jako zrcadlo. A když je upečený, vytáhne se z pece a pecny se dávají vychládnout.

Tady v Bystrci žilo od nepaměti víc pekařů. Rodina Bártlova, to byli všichni pekaři, pak ještě Strnad, Cupák, Havliček, Vrzal, Juránek a dva Gabrielové.

Když tenkrát za Švédů ti bystrčtí pekaři živili a zachránili celé město!

Pozn.: Text byl stažen ze stránek o Bystrci pana Kováře (www.bystrc.net).

Přehrada Brno
  O tomto webu Copyright © 2000-2022 Robert Vystrčil (kopírování bez souhlasu autora je zakázáno), fotograf