Brněnská přehrada
Úvodní stránka

Brněnská přehrada a okolí
průvodce kouzelnými místy

Bystrcký kostel
Brněnská přehrada
ski,tur,cyklo
Autor:
Robert Vystrčil
Brno-Bystrc
info@prygl.net
Doporučuji:
Brněnský plenér - sochy na Brněnské přehradě
Ubytování v okolí Brněnské přehrady
reklama reklama
Podstránka zveřejněna: rok 2000
Aktualizována: 20. 8. 2003

Helenčina studánka

Jedna ze dvou známých studánek v Podkomorských lesích pojmenovaná podle postavy z Pohádky máje. Je pramenem potoka Vrbovce. Nachází se ukryta v lesích pod nejvyšším kopcem na území Brna - Kopečkem - asi 1 km od silnice Žebětín - Ostrovačice u Masarykova okruhu (odtud zelená značka). Narozdíl od Ríšovy studánky je tato nově opravená, s pitnou vodou (vždy zde jsou vyvěšeny nejnovější rozbory vody) a pěkně upraveným okolím vhodným k posezení. Bohužel zde však taky chybí úkryt před nepohodou.

obr. 1
Helenčina studánka. Foto z 19. září 2002.

Troška z historie:

Neboť studánka leží uprostřed rozsáhlých lesů Podkormorského revíru, byla vždy místem osvěžení poutníků, lesních pracovníků i přirozeným napajedlem zvěře. Dávná studánka byla pravděpodobně na konci 19. století opatřena roubením z dubového dřeva, na němž byla přibližně kolem roku 1920 založena cihelná klenbička. Pramen však nebyl trvale udržován a zanikal. Proto byla roku 1980 provedena péčí Klubu Mrštíkovy Pohádky máje provedena zásadní rekonstrukce objektu, pramen byl podchycen a opatřen výtokovým portálem z žulových kvádříků. Bronzový reliéf s motivy Pohádky máje zpracoval brněnský výtvarník Oldřich Martínek podle návrhu architekta Bohuslava Kučery. Další úpravu pramena zajistila v roce 1996 společnost Eurotel a nadále pečuje o sledování kvality vody. Má to uloženo jako kompenzaci s povolením výstavby nedaleké věže pro mobilní telefony.

Přístup:

Např. autobusem 54 nebo 52 na konečnou do Žebětína, poté do kopce po žluté a zelené značce (cca 2, 5 km) nebo busem 68 k Masarykovu okruhu na zastávku "Tribuna B", poté po zelené (cca 1 km).

Související stránky:

Masarykův okruh, Ríšova studánka, Žebětín, Podkomorská myslivna

Další fotky:

foto
Zimní nádhera u Helenčiny studánky.
foto
Podzim u Helenčiny studánky. Foto z 19. října 2002.
Přehrada Brno
  O tomto webu Copyright © 2000-2024 Robert Vystrčil, fotograf