Brněnská přehrada
Úvodní stránka

Brněnská přehrada a okolí
průvodce kouzelnými místy

Bystrcký kostel
Brněnská přehrada
ski,tur,cyklo
Autor:
Robert Vystrčil
Brno-Bystrc
info@prygl.net
Doporučuji:
Brněnský plenér - sochy na Brněnské přehradě
Ubytování v okolí Brněnské přehrady
reklama reklama
Podstránka zveřejněna: 18. 6. 2003
Aktualizována: 20. 8. 2003

Holedná (391 m n. m.)

Výrazný a asi nejznámější, i když ne úplně nejvyšší, kopec Kohoutovických lesů. Prudce se svažuje k Jundrovu (na svahu jundrovská minizoo), řece Svratce a Údolí oddechu u Bystrce. Kousek pod vrcholem směrem ke Kohoutovicím zajímavé lesní hřiště pro fotbal. Místní lidé mu říkají "Březová bouda", neboť původní úkryt u hřiště byl postaven z kmenů bříz. Měl plechovou střechu a byl častým místem tzv. beček. Stejnému účelu pravděpodobně slouží i dnešní dřevěná stavba postavená asi někdy kolem roku 1999. Před 10 - 20 lety bývalo hřiště hojně využíváno, na Velikonoce se tam vždy odpoledne konal turnaj.

Od samotného vrcholu až do Údolí oddechu je veden lesní průsek po svážnici absolutně kolmé k vrstevnicím. Je využíván jednak pro trénování náročných běhů do vrchu nebo v zimě k sáňkování či lyžování. Nazýván bývá "Smrťák" - přestože mi není známa žádná zdejší smrtelná nehoda, tak sjíždění svahu saněmi na zamrzlém sněhu je nebezpečné a vhodné jen pro odvážlivce. Tato lokalita byla dokonce i uvažována v souvislosti s budováním brněnského lyžařského svahu s lanovkou. Vrchol je zalesněn, proto z něj neočekávejte žádný výhled.

Přístup:

Značená cesta na vrchol nevede. Pokud se cítíte na pořádný výšlap, můžete vystoupat lesním průsekem z Údolí oddechu (začíná asi kilometr od rozcestí Letná ve staré Bystrci). Z Jundrova po silničce kolem minizoo směřující k Jezírkům. V místě, kde dojde na hřeben, už po ní nebudete klesat, ale vydáte se doprava lesním průsekem. Dojdete ke hřišti, odkud byste se na vrchol již museli prodrat pěšinkami lesem.

Související stránky:

Hobrtenky, Bystrc, Jundrov

Fotky:

foto
Fotbalové hřiště "Březová bouda" pod Holednou. Foto z 5. února 2003.
foto
Hřebenový průsek "Plyňák" směřující k Holedné od Kohoutovic, průsek vznikl z důvodu vedení plynovodu. Foto z 5. února 2003.
foto
Prudká svážnice "Smrťák" z Holedné až do Údolí oddechu. Foto z 5. února 2003.
Přehrada Brno
  O tomto webu Copyright © 2000-2022 Robert Vystrčil (kopírování bez souhlasu autora je zakázáno), fotograf