Brněnská přehrada
Úvodní stránka

Brněnská přehrada a okolí
průvodce kouzelnými místy

Bystrcký kostel
Brněnská přehrada
ski,tur,cyklo
Autor:
Robert Vystrčil
Brno-Bystrc
info@prygl.net
Doporučuji:
Brněnský plenér - sochy na Brněnské přehradě
Ubytování v okolí Brněnské přehrady
reklama reklama
Podstránka zveřejněna: 1. 12. 2005
Aktualizována: 27. 3. 2006

Jarošův mlýn

Jarošův mlýn Ve Veverské Bítýšce máte příležitost navštívit mlýn, kde si můžete projít i taková místa, kam je za provozu z hygienických a bezpečnostních důvodů návštěvám vstup přísně zakázán. Uslyšíte o tom, jak se ze vstupní suroviny - obilného zrna - vyrobí mouka hladká, polohrubá, hrubá, krupička, krupice, oddělí se otruby a klíčky, nežádoucí příměsi, plevel, jak se ve mlýně dříve žilo.

Můžete si prohlédnout celou budovu mlýna, stroje potřebné ke zpracování jednotlivých produktů a vodní náhon se stavidlem. Mlýn postavený před druhou světovou válkou, který byl prohlášen Ministerstvem kultury ČR za kulturní památku, je možné navštívit ve Veverské Bítýšce. Jedná se o vodní mlýn, proto jej najdete u vody - Na Bílém potoce 89 (z náměstí po modré značce směrem na Šmelcovnu).

Při prohlídce mlýna se vrátíte do starých časů, do doby, kdy řemeslo mělo zlaté dno, kvalita řemeslné práce byla samozřejmostí, lidé si vážili práce druhých a dovedli ji náležitě ocenit.

Jarošův mlýn
Jarošův mlýn - vstup do areálu. Foto z 1. října 2005.

Najdete zde srdečné přijetí, pohodu, drobné upomínkové předměty, posezení, velké parkoviště a ostatní dle osobní domluvy. Vaše návštěva ve mlýně potěší pana mlynáře a zeleného mužíčka Bonifáce.

Fotoreportáže z akcí

Novinka v roce 2006

V roce 2006 uplyne 890 let od vzniku historického mlynářského erbu, který se stal symbolem po staletí váženého a uznávaného cechu mlynářského. Pro připomenutí tohoto významného výročí vydal Jarošův mlýn dřevěnou výroční turistickou známku - 890 LET MLYNÁŘSKĚHO ERBU, na které je vyobrazen mlynářský erb. VTZ je v současné době již v Jarošově mlýně k dispozici.

Kontakt:

Jarošův mlýn, Na Bílém potoce č. p. 89, 664 71 Veverská Bítýška
tel.: +420 549 421 444, fax.: +420 549 420 333, mobil: +420 777 140 523
mail: jarosuvmlyn@seznam.cz
oficiální www: www.jarosuvmlyn.cz

Otvírací doba:

červenec - srpen: út - ne 9.00 - 19.00
září - červen: pá - ne, svátky 9.00 - 16.00, ostatní dny po předchozí telefonické dohodě
Skupiny větší než 10 osob se žádají, aby se laskavě na termínu návštěvy telefonicky či písemně předem dohodly s majiteli Jarošova mlýna.

Text a obrázek Ing. Karla Zatloukala mírně upravil autor webu.

Přehrada Brno
  O tomto webu Copyright © 2000-2024 Robert Vystrčil, fotograf