Brněnská přehrada
Úvodní stránka

Brněnská přehrada a okolí
průvodce kouzelnými místy

Bystrcký kostel
Brněnská přehrada
ski,tur,cyklo
Autor:
Robert Vystrčil
Brno-Bystrc
info@prygl.net
Doporučuji:
Brněnský plenér - sochy na Brněnské přehradě
Ubytování v okolí Brněnské přehrady
reklama reklama
Podstránka zveřejněna: 5. 9. 2005
Aktualizována: -

Sentice

Obec mezi Veverskou Bítýškou a Tišnovem ležící pod svahy hřebene Sokolí. Průměrná nadmořská výška je 245 m nad mořem, ale vrcholy okolních zalesněných svahů, jimiž je ves z velké části obklopena, dosahují až 420 metrů. Rozloha katastru obce činí 927 ha, z toho les tvoří 567 ha. V současné době je v obci 189 domů, z toho 140 trvale obydlených. Ostatní domy slouží k rekreačnímu bydlení. Na území obce je 136 chat. Počet obyvatel dosahuje se blíží číslu 500.

Sentice sousedí s obcemi Hradčany, Čebín, Chudčice, Veverská Bítýška, Lažánky, Heroltice a Březina. Nejbližším městem je 5 km vzdálený Tišnov. V obci je mateřská škola a základní škola, do které chodí žáci prvního a druhého ročníku. Centrem kulturního a sportovního dění je místní Sokolovna. Pro sport slouží též lesní hřiště "Na Horce". V obci pracuje sbor dobrovolných hasičů, který vznikl již v roce 1898.

obr. 1
Sentická kaple sv. Jana z Nepomuku. Foto z 27. 8. 2005.

Historie

O Senticích se poprvé z písemných pramenů dozvídáme v roce 1358. Od roku 1519 patřily k panství hradu Veveří. V minulosti zde stávala tvrz, která zanikla asi v druhé polovině 15. století za česko-uherských válek. Sentická obecní pečeť se používá od roku 1694, má ve znaku dvě zkřížené kosy a nápis "Gedyna Semtyce". První mapa obce byla vytvořena v roce 1826.

Kaple

Kaple v Senticích byla založena jako kostel církve římsko-katolické v roce 1878 a byla zasvěcena sv. Janu z Nepomuku. Naproti kapli, před domem č.p. 80, stojí barokní sochy z let 1775 a 1854 představující sv. Jana z Nepomuku a sv. Floriána. Obě sochy jsou památkově chráněny. Ve středu obce se nachází pomník obětem 1. a 2. světové války.

Pivovar

Pýchou obce je malý pivovar pana Jelínka, ve kterém se vaří světový unikát - medové pivo Kvasar.

Související stránky

Veverská Bítýška, Chudčice, Tišnov

Přehrada Brno
  O tomto webu Copyright © 2000-2023 Robert Vystrčil (kopírování bez souhlasu autora je zakázáno), fotograf