Brněnská přehrada
Úvodní stránka

Brněnská přehrada a okolí
průvodce kouzelnými místy

Bystrcký kostel
Brněnská přehrada
ski,tur,cyklo
Autor:
Robert Vystrčil
Brno-Bystrc
info@prygl.net
Doporučuji:
Brněnský plenér - sochy na Brněnské přehradě
Ubytování v okolí Brněnské přehrady
reklama reklama
Podstránka zveřejněna: 20. 7. 2003
Aktualizována: 10. 2. 2005

Sbírka na hrad Veveří

1 a půl roku probíhala sbírka na obnovu hradu Veveří. Z jejího výtěžku se podařilo opravit historické hodiny v břitové věži a polovinu maleb hradní jídelny. Její celkový výtěžek přesáhl 560 000. Na rok 2005 je připravena jiná akce, díky které bude moci veřejnost hradu finančně pomoci. Krom toho hradu samozřejmě velmi pomůžete tím, že jej budete pravidelně navštěvovat.

Oficiální zahájení veřejné sbírky na obnovu hradu Veveří proběhlo 12. července ve 14: 00 v příhrádku v samotném areálu hradu. Vyhlašovatelem sbírky byl vydavatel novin Rovnost - společnost Vltava-Labe-Press. Celý hrad by na rekonstrukci potřeboval 750 miliónů korun, hodinám stačilo 115 tisíc, nástěnné malby potřebovaly dalších několik set tisíc.

Po prvních čtyřech dnech sbírky bylo vybráno zhruba 36 000. Finanční obnos na obnovu hodin byl sesbírán 7. srpna. Na obnově hodinového stroje pracovala hodinářská dílna Vladimíra Dvořáka v Uherském Hradišti. Součástí spuštění hodin, symbolického oživení hradu, byla série kulturních akcí 27. září. Snad opravené hodiny začaly odbíjet hradu lepší budoucnost a jednou se "moravský Karlštejn" opět dočká své dávné majestátné krásy. Všem, kteří se o to zaslouží, bude patřit i můj dík.

foto
Hodinový stroj. Autor fota: Tomáš Hájek 2003.
foto
Rozebírání hodinového stroje hodinářem Ivanem Kopeckým. Autor fota: Jaroslav Švanda 2003.

Související odkazy:

Přehrada Brno
  O tomto webu Copyright © 2000-2022 Robert Vystrčil (kopírování bez souhlasu autora je zakázáno), fotograf