Brněnská přehrada
Úvodní stránka

Brněnská přehrada a okolí
průvodce kouzelnými místy

Bystrcký kostel
Brněnská přehrada
ski,tur,cyklo
Autor:
Robert Vystrčil
Brno-Bystrc
info@prygl.net
Doporučuji:
Brněnský plenér - sochy na Brněnské přehradě
Ubytování v okolí Brněnské přehrady
reklama reklama

Poklep budoucí desky W. Churchilla - 30. 11. 2004 - Veveří

V úterý 30. listopadu v 10.15 hodin na hradě Veveří slavnostně poklepal zástupce britské ambasády na hřeb, kde bude pověšena pamětní deska významnému evropskému státníkovi 20. století, Winstonu Churchillovi. Zatím je udělán pouze její voskový model, odlita z bronzu bude později a pověšena na místo až v září 2005. Důvodem pro vznik desky je fakt, že Winston Churchill hrad Veveří během svého života třikrát navštívil, nejprve v srpnu 1906, poté v září 1907 a nakonec v září 1908 při svatební cestě se svojí ženou Clementine. Den 30. listopadu 2004 byl zvolen záměrně - britskému politikovi by bylo v tento den rovných 130 let. Sešlo se zde mnoho zástupců médií, přičemž akce samotná byla organizována Svazkem obcí hradu Veveří. Byla i předzvěstí zdejších dnů otevřených dveří, které proběhnou nejbližší víkend.

foto č. 1 foto č. 2 foto č. 3 foto č. 4 foto č. 5 foto č. 6 foto č. 7 foto č. 8 foto č. 9

K fotkám: foto č. 1 - fotokopie budoucí desky, foto č. 2 - kastelán hradu Veveří - Petr Fedor, foto č. 3 - autor desky, sochař Otmar Oliva, s jeho ženou, foto č. 4 - zástupce britské ambasády, foto č. 7 - drobné pohoštění pro pozvané v místnosti s nástěnnými malbami (jedna polovina místnosti bohužel stále není opravena), foto č. 8 - zleva: Petr Fedor, Svatopluk Beneš (starosta Bystrce), Miloš Šenkýř (redaktor Rovnosti věnující se hradu Veveří), foto č. 9 - pan Holoubek restaurující zdejší malby s ženou sochaře Otmara Olivy.

Na hradě se díky dotacím od státu, kraje i města letos hodně pracovalo - návštěvníky jistě nejvíc upoutají do dáli zářící nové střechy hlavního paláce, kterým už zbývá opravit jen poslední kousíček. Staví se budova sociálního zařízení, příbytek kastelána má novou fasádu a opravena je i Prachová věž.

foto č. 10 foto č. 11 foto č. 12 foto č. 13 foto č. 14 foto č. 15 foto č. 16

K fotkám: foto č. 10 - věžička na střeše hlavního paláce, foto č. 11 - pohled na Anglický trakt, foto č. 14 a 15 - stavba budovy pro sociální zařízení, foto č. 16 - nová střecha.

Přejít na:

Přehrada Brno
  O tomto webu Copyright © 2000-2024 Robert Vystrčil, fotograf