Brněnská přehrada
Úvodní stránka

Brněnská přehrada a okolí
průvodce kouzelnými místy

Bystrcký kostel
Brněnská přehrada
ski,tur,cyklo
Autor:
Robert Vystrčil
Brno-Bystrc
info@prygl.net
Doporučuji:
Brněnský plenér - sochy na Brněnské přehradě
Ubytování v okolí Brněnské přehrady
reklama reklama
Podstránka zveřejněna: 10.3.2002
Aktualizována: 5.8.2002

Kohoutovické lesy - trasa 1

Trasa: Kamenolom, TRAM - Bystrc, Letná - Údolím oddechu Vrbovec - Stará dálnice, BUS

Nenáročná trasa vhodná i pro vycházky s malými dětmi či s kočárky. Celá vede po asfaltové cestě bez automobilového provozu, mírně stoupá podél potůčku (z počátku podél pro Bystrčáky známého potoku Vrbovec) pod bystrckým sídlištěm, vchází do lesní obory a končí u silnice pod Kouhoutovicemi, původní tratí Masarykova okruhu. Významnou atrakcí je obora s divokými prasaty a jiná volně pobíhající lesní zvěř (muflony, srny). Občas se stane, že zvířectvo z obory uteče a je možno vidět například muflona procházejícího se po některé hlavní ulici v centru Brna.

Úsek Bystrc - Vrbovec

Trasu začínáme na tramvajové zastávce Kamenolom na trati do Bystrce (pozor, zastávka je na znamení). Dojet sem můžeme i cyklotrasou z Brna podél řeky Svratky. Přejedeme silnici a po zajímavě prohlé lávce řeku Svratku a dostaneme se do Bystrce k hospodě s venkovní zahrádkou Letná. Hned za ní na ulici Pod Horkou si můžeme všimnout směrovníku pro žlutou turistickou trasu. Společně se žlutou se vydáme doleva po asfaltce, která nás bude provázet až na konec cesty. Žlutá nás v zápětí opustí doleva do kopce, ale nám nemusí vadit, že si toho ani nevšimneme. Postupně vyjíždíme z jedné z nejstarších části Bystrce a podél potůčku Vrbovce projíždíme zprava obklopeni zahrádkářskou kolonii pod bystrckými paneláky a zleva zalesněným svahem Holedné. Vlevo od cesty u vodárny si můžeme všimnout studánky Vrbovec, kdysi hojně navštěvované pro poměrně dobrou vodu (ne však kojeneckou). Nyní vydatnost pramene je však prakticky nulová, takže se ani neosvěžíme. Kousek za větší betonovou stavbou (tunel pod Holednou pro vírský vodovod) vjíždíme do oplocené obory pro lesní zvěř. Vcházíme zároveň do lesa. Stoupáme téměř neznatelně a za chvíli jsme u jezírka. Dříve zde bylo k vidění mnoho vodního ptactva (kačeny atd.) a ryb. Nyní jsem zde nezahlédl už žádného příslušníka říše zvířat. Škoda. Jezírko je oplocené, a tak nepočítejte s nějakým opláchnutím. O pár metrů dál přijíždíme ke křižovatce tvaru T. Zleva z kopce přijíždí zelená značka z Holedné (viz trasa č. 2), my se stejné značky chytneme ale jedeme doprava. A přicházíme k rozcestí Vrbovec (přestože tudy tento potok již neprotéká - pramení totiž v Helenčině studánce a protéká Žebětínským rybníkem).

Úsek Vrbovec - Stará dálnice

Od Vrbovce stále lesem či po jeho okraji po silničce velice mírně stoupáme k oboře s divokými prasaty. Pokud z ní chceme vidět co nejvíce doporučuji ji objet zleva (kolem jejich hlavního místa, kde mají krmení, jezírka a odpočinkových míst pro návštěvníky). Kratší cesta je však doprava podél plotu až k brance, kterou vyjdeme z celé lesní obory. A jsme nyní u autobusové zastávky MHD Stará dálnice (četná spojení do Bystrce, Žebětína či centra Brna).

Reakce na popis trasy

Napište reakci k této trase nebo si přečtěte již napsané (0)
Přečtěte si reakce ke všem trasám

Zpět na přehled tras Kohoutovických lesů

Přehrada Brno
  O tomto webu Copyright © 2000-2022 Robert Vystrčil (kopírování bez souhlasu autora je zakázáno), fotograf