Brněnská přehrada
Úvodní stránka

Brněnská přehrada a okolí
průvodce kouzelnými místy

Bystrcký kostel
Brněnská přehrada
ski,tur,cyklo
Autor:
Robert Vystrčil
Brno-Bystrc
info@prygl.net
Doporučuji:
Brněnský plenér - sochy na Brněnské přehradě
Ubytování v okolí Brněnské přehrady
reklama reklama
Podstránka zveřejněna: 10.3.2002
Aktualizována: 10.3.2002

Kohoutovické lesy - trasa 2

Trasa: (Komín -) Jundrov, Optátova - minizoo - U Jezírka - Vrbovec - Bystrc, Štouračova

Tato trasa je vhodná jak pro příjemný nenáročný pěší výlet, tak i pro výlet na kole neboť se neustále drží jen asfaltových cest (v lese bez automobilového provozu), takže tímto způsobem můžete poznat Kohoutovické lesy, i když tomu počasí zrovna nepřeje.

Úsek Komín, Svratecká - Jundrov, Optátova

Popis trasy začínám uvádět už v Komíně, ale to jen pro cyklisty (pěší raději využijí pro přesun MHD anebo začnou výlet na zastávce tramvají č. 1, 3, 11 Vozovna Komín), abych pro ně popsal spojující úsek mezi Komínem a Jundrovem. Od zastávky trolejbusů Svratecká pojedeme stále pod trolejbusovým vedením mírně zvlněným terénem až do Jundrova. Na jedné komínské křižovatce však nesmíme zahnout doprava - je označena směrovkou Jundrov a též sem směřuje trolejbusové vedení. Jedeme dále kolem rozsáhlé a tolik kritizované novostavby komínské trolejbusové vozovny. Někomu může tato stavba připomínat modrou loď. Nalevo je budova učiliště spojů a Institutu vzdělávání Českého telecomu. Po mostě přejíždímě tramvajovou trať (zastávka Vozovna Komín) a vjíždíme do Jundrova, kde hned po přejezdu Svratky můžeme využít známé restaurace se zahrádkou Na Piavě. Druhou ulicí odbočující vpravo zahýbáme na asi hlavní jundrovskou autobusovou zastávku Optátova. Blízko odtud je nákupní středisko a kino Svratka.

Úsek Jundrov, Optátova - U Jezírka

Od zastávky Optátova se vydáme do kopce ulicí Nálepkova (společně se zelenou značkou, jejíž směrovky zde můžeme najít). Jedeme stále přímo, míjíme vyšší odbornou školu Stromovka. V závěru ulice Nálepkova zelená značka zahýbá doleva na asfaltku do ještě mnohem hnusnějšího krpálu. Sebereme veškeré síly a pokusíme se ho vyjet. Po chvilce vjedeme brankou do oplocené obory obklopující celé Kohoutovické lesy. Jsme u jundrovské hájenky v místě, které je nazývané minizoo. Je to místo, kde si můžeme prohlédnout přímo zde chované slepice, kozy či jiná domácí zvířata anebo také lesní zvířecí obyvatele jako muflony a srnce, scházející sem za potravou z celé obory. Proto je toto místo tak oblíbené především dětmi - však vůbec tyto celé lesy jsou jako stvořené pro odpolední rodinné vycházky s dětmi a samozřejmě zdaleka nejen pro ně. Stoupání pro nás však zdaleka neskončilo. Stále po zelené turistické značce vyjíždíme lesem po asfaltce, kolem které můžeme sem tam spatřit nějakou tu lavičku, které určitě můžou být pro někoho velmi vítané. V celém lese můžeme spatřit na stromech takové podivné značky podobné těm známých turistickým, jen prostřední barevný pruh je nahrazen barevným čtverečkem. Bohužel nevím, kdo je vyznačil, ale protože jsou zde už rozhodně více než 10 let a jsou stále velmi pěkné, tak bývají asi i obnovovány. Značeny jsou však vždy jen v jednom směru a ne vždy využívají těch nejpohodlnějších cest, ale rozhodně se pro zdejší výlety dají taky použít, neobjevil jsem však žádnou mapu, kde by byly zaznamenány. I my si teď můžeme všimnout cestičky odbočující doprava označené červeným čtverečkem. Po chvíli přijedeme na křižovatku cest, kde prudce doprava se od nás odklání zelená turistická značka, po které z Jundrova jedeme. Sice taky dojde na stejné místo jak my, je ale delší a na kolo ne tak vhodná (obyčejná lesní cesta). My tedy pokračujeme po asfaltce a už tušíme, že nám ze stoupání moc nezbývá. V místě, kde naše asfaltka trochu zahne doprava, rovně odbočuje cesta označená "modrým čtverečkem" směřující do Kohoutovic. My už lesním průsekem dojíždíme na vrchol stoupání, na hřeben Kohoutovických lesů. Doleva bychom lesním průsekem došli na nejznámější vrchol těchto míst, kopec Holednou (a ještě dříve je tímto směrem zajímavé udržované lesní hřišťátko na fotbal i s dřevěným ukrýtem). Opět zde můžeme vidět značku "červeného čtverečku". Zleva k nám přichází žlutá značka od Kohoutovic a společně s ní klesáme ke k místu zvaného U jezírka, ale jezírka zde najdeme 2. Dříve zde bývaly kačeny a labutě, ale jestli ty sem přilétají každé léto, nevím. V dřevěném přístřešku si zde můžeme odpočinout.

Úsek U Jezírka - Vrbovec

Nyní již po zelené značce ale stále po asfaltce klesáme až na rozcestí dvou asfaltvých cest v Údolí oddechu. Kdybych se vydali po té doprava (směrem do Bystrce - viz trasa č. 1), tak se po pár metrech ocitneme u dalšího rybníku, kde se chovaly kačeny a ryby, ale moc zvířectva zde už nenajdeme. My však pojedeme ještě kousek po zelené na rozcestí Vrbovec pojmenované podle potůčku, který zde protéká.

Úsek Vrbovec - Bystrc, Štouračova

Na rozcestí Vrbovec zabočíme doprava, změníme značku na modrou a cestou zpevněnou asfaltem mírně dolů a pak do kopečka přijíždíme k "Hitlerově dálnici". Zde už musíme opustit lesní oboru a projít brankou ven z oploceného prostoru. Modrá značka tuto čtyřproudovou komunikaci přechází a pokračuje lesní cestou do Žebětína. My však zahneme doprava a po "dálnici" klesáme a na zastávku autobusu č. 50 Štouračova v Bystrci. Zde můžeme buď po chodníčku vpravo dojít na konečnou trolejbusu 140 nebo po silnici vlevo vyjet na most u Kubíčkovy ulice a poté rovně přes parkoviště a doprava přes lávku na zastávku tramvají.

Kilometráž
Komín, Svratecká, trolejbus0, 0 km0: 00
Jundrov, Optátova1, 7 km0: 04
minizoo2, 6 km0: 09
zelená vpravo3, 1 km?
hřeben u Holedné3, 4 km0: 18
U jezírka4, 2 km0: 19
Jezírko, kačeny, rozc.4, 9 km0: 21
Dálnice, modrá značka5, 4 km0: 23
Štouračova, bus 506, 2 km0: 26

Reakce na popis trasy

Napište reakci k této trase nebo si přečtěte již napsané (0)
Přečtěte si reakce ke všem trasám

Zpět na přehled tras Kohoutovických lesů

Přehrada Brno
  O tomto webu Copyright © 2000-2022 Robert Vystrčil (kopírování bez souhlasu autora je zakázáno), fotograf