Brněnská přehrada
Úvodní stránka

Brněnská přehrada a okolí
průvodce kouzelnými místy

Bystrcký kostel
Brněnská přehrada
ski,tur,cyklo
Autor:
Robert Vystrčil
Brno-Bystrc
info@prygl.net
Doporučuji:
Brněnský plenér - sochy na Brněnské přehradě
Ubytování v okolí Brněnské přehrady
reklama reklama
Podstránka zveřejněna: rok 2000
Aktualizována: rok 2000

Širší okolí Brna - trasa 1

Trasa: Tradiční cesta na Šmelcovnu

Trasa: Bystrc, konečná TRAM - Masarykův okruh - Ostrovačice - Domašov - Šmelcovna - Veverská Bítýška - Hrad Veveří - Bystrc, TRAM Přístaviště

Výlet na tradiční výletní místo Brňáků - ke známé restauraci na Šmelcovně v údolí Bílého potoka. Místo je známé každoročním Vítáním jara, i tím, že na tato místa rád chodíval Petr Bezruč. Celá trasa je především z důvodů rychlosti vedená po asfaltkách, z velké části s automobilovým provozem (ovšem s nikterak velkým). Nejhezčím úsekem je určitě průjezd údolí Bílého potoka mezi Šmelcovnou a Veverskou Bítýškou.

Úsek Bystrc - Ostrovačice

Od konečné tramvají v Bystrci na Ečerové vyjíždíme kopeček po široké silnici směrem na Žebětín podél lesa k zastávce autobusu U Borovice, klesámé kolem pole k Žebětínskému rybníku a vyjíždíme na začátek Žebětína. První ulicí zahneme doprava a rovně projedeme až na konec Žebětína ke kamenému kříži u silnice (jedna část ulice není vyasfaltovaná). Po této silnici nás čeká tříkilometrové stoupání serpentinami dřívějšího Masarykova okruhu. Naštěstí brzy vjíždíme do lesa a stoupáme alespoň ve stínu. Na prvním vrcholu stoupání míjíme odbočku k tribuně D Masarykova okruhu a přes menší klesání a stoupání vyjíždíme k rozcestí zelené značky u autodromu, kde je konec tohoto stoupání. Klesáme okolo odbočky vedoucí do centra Masarykova okruhu a přejíždíme křižovatku, kde odbočuje silnice na Kývalku. Pokračujeme rovně, po chvíli vyjíždíme z lesa a serpentinami okolo hotelu Mičánek přijíždíme do Ostrovačic.

Úsek Ostrovačice - Šmelcovna

Přes náměstíčko s autobusovou zastávkou míříme do Říčan, za nimiž nás čeká asi nejprotivnější stoupání z celé cesty (i když stoupání k hradu Veveří, které nás bude čekat, rozhodně taky nepotěší). Stoupání je dlouhé asi jenom kilometr, ale je nesmírně prudké a vede skrz pole. Dostáváme se do lesa a po menším klesání přijíždíme do malé vesničky Říčky. Za chvilku jsme v Domašově, kde za náměstím zahýbáme na silnici horší kvality vedoucí do Javůrku. Přejíždíme dálnici, která je v menším údolíčku, a jsme v poslední vesnici před údolím Bílého potoka. Od náměstíčka v Javůrku se držíme červené značky, která po chvíli prudkého klesání obcí Javůrek zahýbá doleva mezi zahrady na polní cestu a vjíždí do přírodního parku Bílý potok.

foto
Pohled na Šmelcovnu z cesty od Javůrku.

Zahrady brzy končí a nás čeká dvoukilometrové příjemné klesání širokou lesní cestou na dno hlubokého údolí ke Šmelcovně. Občas se z cesty naskýtají opravdu pěkné pohledy na tuto osadu v hlubokých lesích. V závěru klesání projíždíme okolo skály s pamětní deskou Petru Bezručovi, připomínající jeho zdejší časté návštěvy. Na Šmelcovně bývá v teplejších obdobích roku otevřené občerstvení se zahrádkou snad vždy přeplněnou množstvím cyklistů, v zimě dostanete teplá jídla i pití v bílé budově vedle občerstvení sloužící již mnoho desítek let jako restaurace. Bývá zde však otevřeno pouze od čtvrtka do neděle.

Úsek Šmelcovna - Veverská Bítýška

Od Šmelcovny až do Bítýšky pojedeme společně s modrou značkou vedoucí po levé straně Bílého potoka. Cesta vede i po druhé straně potoka, ovšem téměř vždy bývá bahnitá a tedy nesjízdná na kole. Ze začátku jedeme po neasfaltových cestách, ovšem dobře sjízdných. Přes louku u Šmelcovny se vydáváme na první malé stoupání do lesa, které si po objetí další louky s budovou vodárny (nebo co to je?) zopakujeme. Projíždíme kolem Lažáneckého mlýna s bazénem a táborem, kde máme další možnost k obstarání tekutin v místní restauraci.

foto
Silnička údolím Bílého potoka.
foto
Zimní idylka v údolí Bílého potoka, pohled na skalku, přes kterou na druhé straně potoka vede lesní silnička (modrá značka).

Za mlýnem se napojujeme na asfaltku klesající sem z Maršova. Teď nás čeká poměrně dlouhá rovinka, ale během cesty do Bítýšky se nevyhneme ještě několika menším stoupání měnících jinak jednotvárný ráz údolí. Nejzajímavějším místem v této části údolí je skála s malou chatou na jejím vrcholu čnící se vysoko nad potůček kousek za turistickým rozcestím Chaloupky. Asfaltku zase ztrácíme v místě dalšího chatového tábora v místě zvaném Prachovna. Do Bítýšky nás čeká už jen asi dvoukilometrový rovinatý úsek po kamenitopísčité cestě. Po kilometru přijíždíme na začátek městečka a k náměstí ve Veverské Bítýšce dojíždíme zdejšími ulicemi. Občerstvit se můžeme v hospodě Na Městečku v blízkosti zastávek autobusů.

Tip k návštěvě: Jarošův mlýn v Bítýšce.

Úsek Veverská Bítýška - Bystrc

Dále se vydáme po silnici směrem na Bystrc, kde nás čeká velice nepříjemné stoupání k hradu Veveří. Nejprudší úsek zvládneme už v samotné Bítýšce a pak musíme vyjet zdlouhavý krpál skrz pole a okolo zastávky autobusů Mečkov až na vrchol stoupání před hradem. Klesneme mezi stromy ke křižovatce se zastávkou autobusu č. 103, kde zahneme doleva na úzkou asfaltku a kolem kaple U Matky Boží dojedeme nedávno ozdravenou alejí k horní bráně hradu Veveří. Hrad je bohužel v poslední době uzavřen, a tak klesáme pěšinkou okolo hradu po červené značce k jeho spodní bráně a po nekvalitní asfaltce klesneme zpět na hlavní silnici z Bítýšky do Bystrce. Zahneme doleva a hlubokým lesem okolo odbočky ke zbytkům starého mostu přes přehradu přijíždíme k většímu stoupání na Oboru. Okolo tohoto výletního místa opět v poslední době s uzavřenou restaurací (občerstvení zde však snad dostanete) míříme k Jelenici, Rokli a na Kozí horku. Cesta se lesem poměrně hodně vlní. Projíždíme okolo známých míst ke koupání na Brněnské přehradě. Na Rakovci (za Kozí horkou) u stejnojmenné autobusové zastávky zahneme doleva na parkoviště u restaurace a po asfaltce společně s červenou a žlutou značkou se vydáme podél břehu přehrady až k přístavišti. Po vyznačené cyklostezce zahneme doprava, kudy dojedeme kolem letadla k zastávce tramvaje Přístaviště, kde naši trasu můžeme ukončit.

Kilometráž pro úsek Šmelcovna - Vev. Bítýška
Šmelcovna0, 0 km0: 00
Hálův mlýn, rozc. k Maršovu1, 9 km0: 06
Chata na skále (Za chaloupkami)4, 8 km0: 13
Prachovna, rozc.6, 7 km0: 18
Veverská Bítýška, nám.9, 3 km0: 27

Reakce na popis trasy

Napište reakci k této trase nebo si přečtěte již napsané (3)
Přečtěte si reakce ke všem trasám

Zpět na přehled tras v okolí Brna

Přehrada Brno
  O tomto webu Copyright © 2000-2022 Robert Vystrčil (kopírování bez souhlasu autora je zakázáno), fotograf