Brněnská přehrada
Úvodní stránka

Brněnská přehrada a okolí
průvodce kouzelnými místy

Bystrcký kostel
Brněnská přehrada
ski,tur,cyklo
Autor:
Robert Vystrčil
Brno-Bystrc
info@prygl.net
Doporučuji:
Brněnský plenér - sochy na Brněnské přehradě
Ubytování v okolí Brněnské přehrady
reklama reklama
Podstránka zveřejněna: rok 2000
Aktualizována: rok 2000

Podkomorské lesy sever - trasa 1

Trasa: Veverská Bítýška - Zouvalka - Osada - hráz - Bystrc, přístaviště

Druhá část reprezentativního okruhu kolem Brněnské přehrady (1. část - trasa č. 1 v oblasti jih). Technicky o něco náročnější oproti první části, protože projíždíte po úzkých pěšinách skalnaté partie levého břehu přehrady. V závěru už jedete po silničce a poznáte jedno z význ. rekreačních míst - Osadu.

Úsek Veverská Bítýška, nám. - Nad Zouvalkou

Z náměstí v Bítýšce se vydáme k přístavu buď po silnici (kostel byste nechali na pravé straně) nebo po značkách (červená, žlutá, zelená). Značky z náměstí nejprve zahýbají doleva na přímou silnici směrem do Tišnova a vzápětí doprava na jednu z místních ulic. Tudy se dostanete k břehu Svratky, kde pěšinkou po náspu pod stromy dojedete ke kempu. U bývalého mlýna (částečně opravená žlutá budova) uvidíte malé občerstvení, často využívané právě cyklisty. Vyjedete na most, odkud v blízkosti zpatříte přístav lodí na přehradě. Od zdejšího rozcestí tur. cest pojedete přes již zmiňovaný most a chvíli po silnici směrem na Chudčice. Hledáte vpravo otvor ve svodičích, kde společně se žlutou a zelenou značkou projedete a přes mostík se dostanete k rozcestí Před Dolním mlýnem na kraji lesa. Teď už pojedete jenom po žluté. Po lesní pěšince neustále nabíráte výšku a naskýtají se vám pěkné výhledy dolů k přístavu lodí u Veverské Bítýšky.

foto
Jedna ze skalek nad přehradou v rezervaci Břenčák - nad turistickou cestou.
foto
Pěšinka vinoucí se po úbočí skal mezi Bitýškou a Zouvalkou, na přehradě je vidět loď přijíždějící k přístavu Skály.

Po úbočích skal projíždíte jednu z nejzajímavějších partií v blízkosti přehrady. Pokud hledáte ještě pěknější výhledy, určitě pro vás nebude na škodu se vyšplhat pěšky na nějakou skálu výše. Ovšem samozřejmě s ohledem na okolní přírodu, jste totiž v rezervaci Břenčák. Ze skalní oblasti vyjedete až na Junácké louce s táborem a pěkným výhledem na hrad Veveří. Ještě před vjezdem na louku v lese odbočuje doprava lesní cesta se starými zatřenými značkami. Dostali byste se po ní k břehu přehrady a ke zbytkům staré silnice a mostu, který každý zná spíše z druhé strany od silnice u hradu Veveří. Od zbytků tohoto mostu vás cesta vyvede taktéž k rozc. Nad Zouvalkou. Po přechodu Junácké louky vás pěšinka po chvíli zavádí doleva do lesa a dojíždíte k rozcestí nad Zouvalkou, kam přichází i modrá značka.

Úsek Nad Zouvalkou - Osada

Od rozc. Nad Zouvalkou pokračujete po žluté značce po písčité cestičce dolů po úbočí skalnaté stráně. V zatáčce dole to poměrně klouže, a tak zde raději zesedám z kola a přecházím tento úsek pěšky. Po dřevěných můstcích přecházíte skalní průrvy a dostáváte se k přístavu a rozc. na Zouvalce. Vaše značka mění barvu na červenou. Cesta se postupně rozšiřuje a za mostem se mění v asfaltku. To nejzajímavější už máte za sebou.

foto
Pomerně náročný sjezd od rozcestí Nad Zouvalkou k přístavišti Zouvalka.
foto
Dřevěné můstky u Zouvalky toho už hodně pamatují.

Poměrně dlouho stoupáte, míjíte rozc. Pod Trnůvkou a za odpočinkovým místem s lavičkami poměrně daleko od břehu zase ztrácíte výšku, kterou jste předtím pracně nabrali, příjemným sjezdem. V pravotočivé zátačce ve sjezdu se na vaši cestu napojuje stoupající asfaltka, po které byste vyjeli k rozc. Nad Rozdrojovicemi. Vy však pomalu vjíždíte do chatové oblasti na Osadě. Okolo odbočky k přístavu lodí dojíždíte k samotné výletní restauraci Osada, kde byste se bohužel jídla a pití dožadolvali marně stejně jako na Oboře a na dalších dříve velice oblíbených místech. Občerstvení vám dnes poskytnou různé bufety nebo penziony v okolí.

Úsek Osada - Bystrc

Z Osady klesáme po silnici na křižovatku, kde zahneme doprava na asfaltku pro pěší okolo břehu přehrady. Stále po červené budete objíždět zdejší pláže na Osadě a Sokolském koupališti. Od bufetu Pergola asfaltka klesá pod beach-volejbalovými hřišti k zarostlému Sokolskému koupališti, které slouží spíše jako jakási biologická zahrádka. Vystoupáte malinký kopeček a kolem letního kina a dalších hřišť postupně přijíždíte k hasičské zbrojnici u restaurace U Lva. Na silnici zahnete doprava a klesáte na hráz. Kolem parkoviště u hlavního přístavu a letadla dojíždíte na zastávku šalin Přístaviště v Bystrci.

Reakce na popis trasy

Napište reakci k této trase nebo si přečtěte již napsané (3)
Přečtěte si reakce ke všem trasám

Zpět na přehled tras v severní části Podkomorských lesů

Přehrada Brno
  O tomto webu Copyright © 2000-2022 Robert Vystrčil (kopírování bez souhlasu autora je zakázáno), fotograf