Brněnská přehrada
Úvodní stránka

Brněnská přehrada a okolí
průvodce kouzelnými místy

Bystrcký kostel
Brněnská přehrada
ski,tur,cyklo
Autor:
Robert Vystrčil
Brno-Bystrc
info@prygl.net
Doporučuji:
Brněnský plenér - sochy na Brněnské přehradě
Ubytování v okolí Brněnské přehrady
reklama reklama
Podstránka zveřejněna: rok 2000
Aktualizována: rok 2000

Podkomorské lesy jih - trasa 1

Trasa: Bystrc, konečná TRAM - Žebětín - Masarykův okruh - Helenčina studánka - Ríšova studánka - Obora - hrad Veveří - Veverská Bítýška, nám.

Společně s trasou č. 1 oblasti Podkomorské lesy - sever tvoří reprezentativní okruh celé oblasti. Ti, kdo mají na prohlídku zdejších míst vyhrazen pouze jediný den, by rozhodně měli podniknout tuto trasu. Celá je navržena jako cyklistická, a tak pro pěší výlet je potřeba několika změn, o kterých se dovíte v následujícím popisu. Jako lyžařská běžecká cesta ji lze využít samozřejmě pouze v úsecích, kdy nevede po silnici, tedy od Masarykova okruhu na Oboru. Během cesty poznáte Masarykův okruh, obě známé studánky známé z Pohádky máje, výletní středisko Obora, hrad Veveří, sjedete si asi nejrychlejší sjezd široko daleko a ověříte si svoje kolařské umění na skalkách u Brněnské přehrady.

Úsek Bystrc - Helenčina studánka

Cestu začínáme na konečné tramvají v Bystrci (Ečerova), kam se dopravíme šalinami č. 1 a 11. Přeprava kol je dovolena v pracovní dny od 17 do 6 hodin a o víkendu nepřetržitě. Od konečné se vydáme po široké hlavní silnici, která je po pravé straně, do mírného kopečka směrem na Žebětín. Jedeme kolem zastávek autobusu č. 54 Kamechy a U Borovice, odkud klesneme k Žebětínskému rybníku známého vzácnými druhy žab. Vyjedeme na začátek Žebětína, jehož průjezd si zkrátíme tím, že hned na první odbočce zahneme doprava a rovně dojedeme až ke křížku s modrou značkou zpět na hlavní silnici. Tady začíná největší stoupání za celou cestu. Po serpentýnách bývalého Masarykova okruhu zpočátku skrz pole a potom lesem vyjedeme až k odbočce k tribuně D (označené velkou zelenou směrovkou). Pokud se chcete podívat na místo, kde se každoročně koná MS motocyklů, tak se směrem ukazujícím touto šipkou zajeďte podívat. Z místa za plotem za první pokladnou přehlédnete velkou část Masarykova okruhu. Potom se vraťte zpátky na hlavní silnici a hned po pár metrech, co jedete ve směru do Ostrovačic, zahněte hned doprava a bránou projeďte na pěknou lesní hliněnou silnici. Většinou zde bývá sucho, ale kdyby jste se báli nějakého ušpinění, tak můžete jet po hlavní silnici až na místo odbočky k hlavním tribunám, kde zahnete doprava a dostanete se na lesní silničku, na kterou se za chvíli napojíme aji my. Já však preferuji prvně popsanou variantu cesty. Na prvním křížení cest najedeme na žlutou značku přicházející zprava ze Žebětína, rovně bysme dojeli přímo k Helenčině studánce, kam máme stejně namířeno, ale mně se víc líbí zahnout doleva, po žluté dojet na rozcestí Stinská a po zelené klesnout k Helenčině studánce. Studánka je nedávno opravená a teče z ní pitná voda (můžete se podívat na vyvěšené výsledky rozboru vody).

Úsek Helenčina studánka - Ríšova studánka

Po příjemném odpočinku se vydáme po zelené značce k Ríšově studánce. Za pár metrů narazíme na lesní silničku opravenou v roce 1999 přicházející od Masarykova okruhu. Zahneme doprava a už ani nemusíme sledovat značky, protože po silničce pojedeme celé 2 km k Ríšově studánce. Ve vrcholové partii nejvyšších brněnských kopců střídavě stoupáme a klesáme a projíždíme krásnými smíšenými lesy. Ríšova studánka bohužel není v tak pěkné stavu jako ta Helenčina a podle dřívějších průzkumů nemá ani pitnou vodu. Lidé, kteří jsou už unaveni, se vydají pokračováním této silnice dolů pěkným tříkilometrovým klesáním na Rakovec, ale tím přijdou o mnoho zajímavého.

Úsek Ríšova studánka - Obora

Od Ríšovy studánky pojedeme už méně frekventovanou, ale pěknou cestou na Oboru. Po zelené značce několikrát po hliněné ale upravené cestě vystoupeme a klesneme.

foto
Příjemná lesní cesta vedoucí od Ríšovy studánky na Oboru.
foto
Za dostatku sněhu je tato cesta výborným zpestřením okruhů pro běžkaře.

Po třetím výstupu a menším klesání u vrcholku Vrtačka zelená značka zahne doprava na klesající pěšinku (často si ji ani nevšimnete), ale my pojedeme po naší cestě dál už jenom klesáním velkým pravotočivým obloukem až k otočce některých autobusů 103 u Obory. Na Oboru se zajedem podívat. Bohužel toto místo má nejlepší časy za sebou, ale snad bude fungovat alespoň občerstvení.

Úsek Obora - Veverská Bitýška, nám.

Po silnici se vydáme směrem, odkud jsme přijeli, ale pojedeme dál na klesání až k hladině přehrady, kde se silnice zatočí vlevo. Po chvilce ze silnice odbočuje doprava slepá odbočka tam, kde kdysi stával most přes přehradu zničený za 2. sv. války. Stále se můžete podívat na jeho zbytky. Mírným stoupáním dojedeme k autobusové zastávce pod hradem Veveří, kde zahneme doprava a prudce vystoupáme po silničce až k bráně hradu Veveří. Vstup je v poslední době bohužel uzavřen, a tak musíte hrad obejet doleva stoupající pěšinkou po červené značce. Od malého parkoviště u jeho horního vstupu pojedete kolem kaple Matky boží až na silnici se zastávkou autobusu 103. Ještě kousek vyjedete doprava po silnici, a pak už vás čeká nádherné klesání do Veverské Bítýšky. Potom, co projedete kolem odbočky k osadě Mečkov, vás čeká asi nejrychlejší klesání ve zdejším okolí. Silnice je bez zatáček, a tak zde dosahuju svoje nejvyšší rychlosti. Dojedeme až na náměstí ve Veverské Bítýšce, kde se občerstvíme v hospodě Na městečku. Pokračovat můžeme třeba trasou č. 1 oblasti sever.

Tip k návštěvě: Jarošův mlýn v Bítýšce.

Reakce na popis trasy

Napište reakci k této trase nebo si přečtěte již napsané (1)
Přečtěte si reakce ke všem trasám

Zpět na přehled tras v jižní části Podkomorských lesů

Přehrada Brno
  O tomto webu Copyright © 2000-2022 Robert Vystrčil (kopírování bez souhlasu autora je zakázáno), fotograf