Brněnská přehrada
Úvodní stránka

Brněnská přehrada a okolí
průvodce kouzelnými místy

Bystrcký kostel
Brněnská přehrada
ski,tur,cyklo
Autor:
Robert Vystrčil
Brno-Bystrc
info@prygl.net
Doporučuji:
Brněnský plenér - sochy na Brněnské přehradě
Ubytování v okolí Brněnské přehrady
reklama reklama
Podstránka zveřejněna: rok 2000
Aktualizována: rok 2000

Podkomorské lesy sever - trasa 3

Trasa: Bystrc, Přístaviště - Osada - Trnůvka - Senařov - Moravské Knínice

Touto cestou poznáte východní okraj Podkomorských lesů. Ve velké délce je bezproblémů sjízdná na kole, protože zpravidla využívá asfaltových nebo širokých lesních cest. Pouze v úseku mezi Trnůvkou a Senařovem probíhá po částečně zarostlé pěšince s jedním náročnějším sjezdem.

Úsek Bystrc, Přístaviště - Osada

Od zastávky tramvaje Přístaviště pojedeme po silnici kolem známého letadla s restaurací a několika stánků se suvenýry. Po levé straně mineme parkoviště s hospodami Prygl bar a "U čápa" a téměř neznatelným klesáním se dostaneme na hráz Brněnské přehrady. Vyšlápneme si malé stoupání k restauraci U Lva. Pěší se dále vydají po červené značce doleva dolů po silničce kolem hasičské stanice a projdou se na Osadu kolem pláží u Sokoláku (viz výlet č. 1). Pro cyklisty je však lepší od restaurace U Lva Jet dále po silnici, nemusí se tak totiž vyhýbat tisícům výletníků (bohužel ale jen v tomto směru, v opačném je jednosměrka). U křižovatky do Kníniček si všimneme sochy lva věnované obyvatelům zatopených Kníniček, ten mineme po pravé straně a kolem hotelu Přehrada klesneme k odbočce (v zatáčce) k letnímu kinu Sokolák. Pojedeme dál po silnici kolem parkoviště a vyšlápneme si krátké stoupání na křižovatku k Rozdrojovicím. Pojedeme dál přímo z kopečka dolů kolem odbočky, kde zleva přichází červená značka od pláží u Sokolského koupaliště, a mírným výjezdem k výletní restauraci Osada. Samotná restaurace je bohužel v poslední době zavřená, ale v sezóně nabídne občerstvení nedaleký bufet nabo některé penzióny.

Úsek Osada - Trnůvka

Od Osady pojedeme po zelené značce po lesní silničce více než kilometrové stoupání k rozcestí nad Rozdrojovicemi. Po kratším odpočinku se vydáme na modrou značku směřující k vrcholu Trnůvka. Po lesní hliněné cestě za chvilinku (100 m) dorazíme na lesní silničku horší kvality. Té se budeme teď chvíli držet, i když modrá značka nás bude několikrát opouštět na pěšinky zkracující tuto cestu (ty jsou vhodné jen pro pěší). Po 900 m stoupání od rozc. Nad Rozdrojovicemi dorazíme k místu, kde silnička začne na chvíli klesat. Zde je vhodnější odbočit doprava na modrou značku a lesní nezpevněnou cestou dojet k rozc. Trnůvka. Kdyby jsme však přece jenom zůstali na silničce, tak po 500 m dorazíme k rozcestí, kde se vydáme po lesní cestě vpravo nahoru a po dalším půlkilometu dorazíme také na Trnůvku.

Úsek Trnůvka - Nad Mor. Knínicemi

Odtud začneme projíždět nejméně navštěvovaný úsek celé trasy, ale to neznamená, že by byl nezajímavý. I když mnozí budou možná nadávat, kam jsem vás dostal. Po zelené značce se vydáme po úzké pěšince kolem oplocení obory. Možná tady budete otravováni stejně jako já nesmírným množstvím létající havěti.

foto
Klesání k rozcestí Senařov - to je asi uprostřed snímku.

Po 500 m mineme křižovatku lesních cest v menším údolíčku (doprava bychom jeli do Rozdrojovic a pokud bychom se vlevo nějakým způsobem dostali přes plot obory, dojeli bychom po cestě podél potůčku ke krásnému jezírku, o ktrerém píši ve výletě č. 2 - obě cesty však nejsou odzkoušeny) a za dalších 400 m se dostaneme ke konci plotu obory a bude nás čekat závěrečné velké klesání po palouku k rozcestí Senařov (Ještě před rozcestím se k nám připojuje zprava lesní cesta dobré kvality, cesta směřuje do Rozdrojovic - neodzkoušeno). Po případném odpočinku v tomto klidném místě na zdejších kládách se vydáme přes malinký kopeček po upravené lesní hliněné cestě na další odpočinkové místo U zeleného stolu, kde je možno posvačit na dřevěných lavičkách. Trochu šlápneme do pedálů a po stále kvalitní cestě vyjedeme kopeček ke skromnému památníku U Rumunů. Klesneme po značce až na místo u nově postaveného velikého stavení u výjezdu z lesa. Zde najedeme na asfaltovou cestu přicházející z Mor. Knínic. Zde můžeme naše putování se značkou ukončit a vydat se po této silničce do Jinačovic a udělat si tak okruh zpět do Bystrce (viz trasa č. 4).

Úsek Nad Moravskými Knínicemi - Moravské Knínice, BUS

Po silničce sjedeme dolů přes pole na silnici z Bítýšky do Kuřimi, kde zahneme doprava a dojedeme k autobusové zastávce v Mor. Knínicích. Tento kousek cesty jsem už nejel - proto omluvte můj kratší popis.

Kilometráž
Bystrc, Přístaviště0, 0 km-
hráz1, 0 km-
křižovatka do Rozdrojovic (nad Sokolákem)3, 0 km-
Osada3, 7 km-
Nad Rozdrojovicemi5, 0 km-
Trnůvka7, 0 km-
Senařov8, 4 km-
U zeleného stolu8, 7 km-
U Rumunů9, 2 km-
Nad Mor. Knínicemi9, 9 km-
Moravské Knínice? km-

Reakce na popis trasy

Napište reakci k této trase nebo si přečtěte již napsané (0)
Přečtěte si reakce ke všem trasám

Zpět na přehled tras v severní části Podkomorských lesů

Přehrada Brno
  O tomto webu Copyright © 2000-2022 Robert Vystrčil (kopírování bez souhlasu autora je zakázáno), fotograf