Brněnská přehrada
Úvodní stránka

Brněnská přehrada a okolí
průvodce kouzelnými místy

Bystrcký kostel
Brněnská přehrada
ski,tur,cyklo
Autor:
Robert Vystrčil
Brno-Bystrc
info@prygl.net
Doporučuji:
Brněnský plenér - sochy na Brněnské přehradě
Ubytování v okolí Brněnské přehrady
reklama reklama
Podstránka zveřejněna: 13. 7. 2005
Aktualizována: 6. 12. 2009

Zlobice

Provozovatel areálu na Zlobici: zlobice.schok.cz

Rozsáhlá částečně zalesněná vyvýšenina s mnoha loukami. Komplex se nachází především na území obce Malhostovice, nejvyšší bod dosahuje nadmořské výšky 420 metrů. Jihozápadní část je chráněna jako přírodní památka a severovýchodní část tvoří bývalý vojenský prostor (cvičiště pro studenty Vojenské akademie Brno). Poté, co se armáda prostoru vzdala, přešel v roce 2003 areál do majetku obce Malhostovice. V nájmu jej má nyní společnost Oveko a.s., která svojí činností, především pastvou ovcí a koz, napomáhá obnově krajiny a přírodního původního rázu lokality. Celoročně je zde v provozu i koliba, kde se dostane návštěvníkům dobrého jídla i pití a několikrát do měsíce se zde konají i společenské akce. Koliba bývá pravidelně otevřena v letní sezóně o víkendech, mimo sezónu jen v době konání akcí. Dominantou Zlobice je zdaleka viditelná bývalá vojenská pozorovací věž sloužící nyní k dálkovému přenosu dat a též jako rozhledna pro veřejnost. ZOO Brno v těchto místech uvažovala o vybudování safari. Na kóte Chlum v severní části se nachází poutní místo Svatého Klimenta, stávala zde kaple a podle legendy je toto místo spjaté s Cyrilem a Metodějem, 5. července se zde koná pouť.

obr. 1
Pasoucí se stádo ovcí pod kolibou na Zlobici a pohled dále na město Kuřim a Kuřimskou horu (v pozadí vpravo). Foto z 12. 7. 2005.

Přírodní památka

Předmětem ochrany jsou teplomilné doubravy s výskytem velmi vzácné flóry. Ze zvláště chráněných druhů rostlin zde vykvétá lýkovec vonný (kriticky ohrožený vždyzelený keřík s poléhavými větvemi a růžovými květy), střevičník pantoflíček, medovník velkokvětý, několik druhů orchidejových atd.

Původ názvu

Nejpravděpodobněji název Zlobice pochází od "zlobince", kopce, na kterém se lidé "zlobili" (přeli) o pozemky. Možná se v minulosti na tomto místě trestalo, vyháněla zloba nebo došlo k nějakému významnému sporu.

Přístup:

  • Pěšky: Z Kuřimi po červené značce až k panelové cestě na hřebenu Zlobice, zde zahnout doleva a po chvíli jste na místě. Od nádraží asi 3, 5 km.
  • Autem: Z obce Lipůvka (na silnici Brno - Svitavy) po silnici směrem na Nuzířov (Tišnov) asi 1 km na vrchol stoupání. Zde odbočit doleva na panelovou cestu (ukazatel firmy Oveko) a po ní asi 2, 5 km.

Související odkazy:

Kuřim

Fotogalerie z akcí

Další fotky:

foto
Koliba na Zlobici. Foto z 12. 7. 2005.
foto
Zdaleka viditelná bývalá vojenská pozorovací věž. Foto z 12. 7. 2005.
foto
Ukázka zdejší fauny a flóry. Foto z 12. 7. 2005.
foto
Stoupání ke kolibě od lesní cesty Kuřim - Malhostovice. Foto z 12. 7. 2005.
Přehrada Brno
  O tomto webu Copyright © 2000-2022 Robert Vystrčil (kopírování bez souhlasu autora je zakázáno), fotograf