Brněnská přehrada
Úvodní stránka

Brněnská přehrada a okolí
průvodce kouzelnými místy

Bystrcký kostel
Brněnská přehrada
ski,tur,cyklo
Autor:
Robert Vystrčil
Brno-Bystrc
info@prygl.net
Doporučuji:
Brněnský plenér - sochy na Brněnské přehradě
Ubytování v okolí Brněnské přehrady
reklama reklama

Stavba mostu - 3. díl - Montáž krajních dílů oblouku

Samotná montáž ocelové konstrukce mostu probíhala následujícím způsobem. V místě od mostu vzdáleném asi 450 metrů po proudu, naproti přístavu lodí Zouvalka, vznikl jakýsi přístavní prostor pro pontonové soulodí, na kterém probíhala montáž jednotlivých dílenských částí do větších celků budoucího mostu. Tyto celky pak byly na pontonech přeplavovány do místa samotného ukotvení a pomocí autojeřábů vyzdvihovány do jejich správné polohy. Tato fáze výstavby byla jistě velmi zajímavá pro každého přihlížejícího, který podobnou akci nikdy neviděl. Navíc zdejší podmínky, kdy u silnice po obou stranách mostu jsou vysoké skalnaté kopce, byly pro divácké sledování úplně ideální. Téměř z ptačí perspektivy tak každý získal ohromující zážitek.

foto
Dělníci v části mostu u silnice. Foto z 14. května 2003.
foto
Ukotvování pontonu naproti Zouvalce zapouštěním jedné z krajních tyčí do bahna na dně. Foto z 14. května 2003.
foto
Práce na pontonovém soulodí naproti Zouvalce. Foto z 14. května 2003.
foto
Pohled z levého břehu na parník s přiléhavým názvem Veveří projíždějícím kolem první upevněné části oblouku. Foto z 17. května 2003.

Na výstavbě mostu se podílelo mnoho českých firem. Generálním dodavatelem celé stavby a současně výrobcem je brněnská firma FIRESTA - Fišer, rekonstrukce stavby, a. s., montáž ocelové konstrukce mimo konstrukce zábradlí provedla firma Hutní montáže Ostrava, a. s. a zaplavení dílců na svém pontonovém soulodí zajistila firma SDS EXMOST, s. r. o. Posledně jmenovaná firma dokonce se stejným tažným remorkérem zajišťovala i přepravu pontonu pro ohňostrojná představení, která na přelomu května a června na přehradě probíhala souběžně s výstavbou. Všechny stupně projekční dokumentace a výrobní dokumentaci nosné konstrukce mostu vypracovala projekční kancelář Ing. Antonína Pechala, CSc.

foto
Výroba konstrukce mostního oblouku v areálu KPS v Brně. Autor fota: Renata Fišerová, FIRESTA.
foto
Výroba konstrukce mostovky v areálu KPS v Brně. Autor fota: Renata Fišerová, FIRESTA.

Kompletní výrobu mostní konstrukce zajišťovala vlastními kapacitami FIRESTA. Neboť bylo cílem vyrobit toto dílo v Brně, firma po zvážení možností v již vlastněných výrobních prostorách přistoupila k radikálnímu řešení - a to k zakoupení (k tomuto účelu již nevyužívané) haly "Staré mostárny" v areálu Královopolské strojírny Brno. Zde byly od března do srpna 2003 vyrobeny jednotlivé montážní díly konstrukce. V nočních hodinách probíhala přeprava těchto velmi rozmerných dílů k přehradě do oblasti předmontážního mola naproti Zouvalce. Práce ve velmi omezeném prostoru vyžadovala velkou míru nasazení a trpělivosti.

foto
Upevněná pravá část oblouku. Foto z 17. května 2003.
foto
Pohled na hrad Veveří přes základy mostu na levém břehu. Foto z 17. května 2003.
foto
Část mostního oblouku na pravé straně. Foto z 17. května 2003.
foto
Pohled na místo ukotvení pontonu naproti přístaviště Zouvalka. Foto z 17. května 2003.

Původně se uvažovalo z důvodu výstavby mostu o úplném zastavení lodní dopravy v úseku Hrad Veveří - Veverská Bítýška na větší část plavební sezóny. Nakonec byly lodě usměrněny jen v době montáže největšího - prostředního - dílu mostního oblouku, jinak vždy dokázaly montážní pontony obeplout. Tak se i loďaři a výletníci na "parnících" stali svědky vzrůstu zdejší nové dominanty.

foto
Pohled na hrad Veveří ze skal nad Zouvalkou, z mostu je upevněna první část. Foto z 17. května 2003.
foto
Připlouvání pontonu po upevnění druhého dílu oblouku. Foto z 28. května 2003.
foto
Dělníci přitahující připlulý ponton k části, která zůstala na místě naproti Zouvalce. Foto z 28. května 2003.
foto
Loď Bratislava a v pozadí část oblouku na levém břehu. Foto z 28. května 2003.

Prvně došlo k upevnění mostního ocelového oblouku, který se montoval po třech částech. Jako první šla na řadu část oblouku, která se připevňovala do patek na pravém břehu přehrady. Bylo očekáváno, že se tak stane již ve středu 14. května, ale pro krátké kotevní šrouby bylo nutno akci o den odložit. Poté, co dělníci na svém mobilním pontonovém pracovišti naproti Zouvalce zvládli svařit z přivezených dílčích částí další podobnou konstrukci, dostal i levý břeh své ocelové rameno. Trvalo to téměř dva týdny a kolem deváté hodiny ranní středy 28. května na sebe koukaly obě krajní části nosné konstrukce mostu. Oba zárodky výsledného oblouku se dočasně přikotvily pomocí čtveřic lan do předem připravených prostupů v betonových opěrách mostu. Rozměry zárodků byly 11, 5 (šířka) x 4, 8 (výška) x 27 m (délka), hmotnost činila 28 tun.

foto
Pohled ze skalního ostrohu na břehu u silnicena oba krajní díly mostního oblouku krátce po připevnění dílu na bližším břehu. Foto z 28. května 2003.
foto
Podobný snímek jako předchozí. Foto z 28. května 2003.
foto
Pohled z úrovně mostu na pravém břehu. Foto z 28. května 2003.
foto
Ukotvení zárodku oblouku na pravém břehu. Foto z 28. května 2003.

Přejít na:

Přehrada Brno
  O tomto webu Copyright © 2000-2024 Robert Vystrčil, fotograf