Brněnská přehrada
Úvodní stránka

Brněnská přehrada a okolí
průvodce kouzelnými místy

Bystrcký kostel
Brněnská přehrada
ski,tur,cyklo
Autor:
Robert Vystrčil
Brno-Bystrc
info@prygl.net
Doporučuji:
Brněnský plenér - sochy na Brněnské přehradě
Ubytování v okolí Brněnské přehrady
reklama reklama

Stavba mostu - 4. díl - Montáž prostředního dílu oblouku

Tím nejimpoznatnějším představením stavební společnosti bylo upevňování středního dílu nosné konstrukce. Tento díl byl totiž tím největším, měřil celých 55, 4 metrů, měl hmotnost 37 tun a bylo nutné jej vyzdvihnout do největších výšek. Kvůli upevňování této části mostu byla i od pátku 6. června do neděle 8. června ukončena lodní doprava v přístavišti Hrad Veveří, neboť ponton, ze kterého montáž probíhala, byl tak obrovský, že by jej lodě nezvládly objíždět. Náhradní doprava do Veverské Bítýšky žádného druhu nebyla zajištěna, což je ale pochopitelné.

foto
Čas: 8: 23. Pomocí zasouvání železných pilířů dochází k ukotvování pontonu.
foto
Tato událost byla velkou baštou pro fotografy:)
foto
Přenášení plošinek sloužících k nájezdu autojeřábů na ponton.
foto
Přenášení plošinek sloužících k nájezdu autojeřábů na ponton.

To nejzajímavější probíhalo v pátek, kdy došlo k samotnému umístění konstrukce. Tato akce byla asi dopředu avizována v médiích, a tak se zde sešlo velké množství sledovatelů a skalky u mostu byly obleženy jak prostými diváky, tak i profesionálními fotografy. Přítomny byly i dva televizní štáby (ČT Brno a Fatem TV spolupracující s televizí Prima). Dal se zde tak strávit příjemný slunečný den, obohatit se o nové zážitky a opálit se, i když zrovna v tom nejslavnějším okamžiku se nad Veveřím stáhly mraky a přehnala se malá přeháňka.

foto
Čas: 8: 40. Upevňování prvního auta na ponton na výsuvných pacičkách, aby se zabránilo možnému posunu na kolech.
foto
Tlačný remorkér pohánějící celé pontonové soulodí.

V pátek začali dělníci pracovat v obvyklých 8 hodin ráno. To již měli na obrovském pontonu naproti Zouvalce (rozměry 55 x 26 m) z minulých dnů připravený posvařovaný největší díl mostní konstrukce. Zbývalo nyní nalodit na ponton 2 silné autojeřáby, odkotvit se a se vším se doplavit na místo určení, několik set metrů proti proudu. Nebylo to však tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. První auto nacouvalo na ponton celkem bez problémů, nyní se musel ponton odkotvit a přeplout o několik metrů po proudu dále a opět zakotvit, aby se na plovoucí plošinu dostalo i druhé auto. Dalo by se říci, že ponton měl tvar hranatého řeckého písmene pí, přičemž v jeho příčce byla postavena konstrukce mostu a do jeho nožiček se musela dostat ta stavební auta, která jej pak měla zvládnout vyzvednout.

foto
Ponton přepojíždí, aby se umožnil nájezd druhému autu.
foto
Komunikace pomocí vysílaček pro zajištění navedení pontonu do správných míst.
foto
Kameraman České televize, čekat ale na sledování samotného upevňování oblouku na most už jej nebavilo.
foto
Čas: 10: 04. Auto se zasekává o dřevěný špalek při nájezdu na ponton.

První problémy nastaly při couvání druhého autojeřábu na plošinu. Od prvního auta bylo pontonové soulodí již hodně zatížené a navíc bylo možná v přehradě i méně vody než v dřívějších dnech. Tak vznikl mezi přístavním prostorem a pontonem větší výškový rozdíl a při nájezdu auta se zachytla spodní část jeho kabiny o velký dřevěný špalek, který tvořil plošinku k nájezdu na ponton (viz foto č. 10). Po menším úsilí se to podařilo vyřešit, auto se dostalo na ponton a pečlivě upevnilo na výsuvné stojany (jako u prvního auta na fotu č. 5). Kolem 10: 40, tedy po více než dvou a půl hodině prací, se toto velkolepé plavidlo mohlo vydat na svou pouť po vodní hladině. Zepředu ho dělníci sledovali z malé loďky a volně drželi na vodícím laně a zezadu byl tlačen výkonou strojovnou (tlačným remorkérem), která dopravovala i pontony na ohňostrojích při Ignis Brunensis.

foto
Čas: 10: 42. Ponton odjíždí od přístavního prostoru naproti Zouvalce.
foto
Plavidlo cestuje po hladině.

Smutnou epizodkou byla situace, kdy měl ponton proplouvat kolem přístavu Hrad Veveří, kde v tu dobu čekala loď Veveří (foto č. 13), neboť zde byla dočasně konečná. Z pontonu se směrem k lodi začal ozývat nesmlouvavý křik "Vypadni!". Udivený kapitán z parníku ještě křičel zpátky "To myslíte nás?" a odvětilo se mu opět razantního "Vypadni!". V této situaci byla domácí loď brněnské flotily opravdu tím mnohem slabším, a tak ustoupila a plula čekat k přístavu Zouvalka. Dělníci se asi obávali, že by loď mohla překážet při manipulacích s pontonem na hladině, jen se to dalo domluvit trochu lépe. Hold v "brněnském moři" teď vládly dva subjekty, a tak asi mezi nimi vznikla rivalita:)

foto
Loď Veveří se míjí s pontonovým soulodím.
foto
Čas: 11: 26. Ponton je již u místa určení, jen ho ukotvit na správné místo.

Před půl dvanáctou ponton doplul do místa mostu a čekalo se na tu zajímavější část dne. Nejdříve bylo důležité s pontonem zakotvit ve správných místech, což znamenalo velmi propracované posouvání tohoto neohrabaného kolosu. Dělníci se poté začli pohybovat v nebezpečných výškách po konstrukci již upevněných zárodků oblouku a připravovat se na uchycení zbývající části. Častokrát nebyli vůbec zajištěni, a tak byly k vidění opravdu adrenalinové akrobatické kousky, i když jim samotným to tak asi vůbec nepřišlo. Na samotný ocelový oblouk se na dvou místech uvázala jakási lana připevněná k ramenu autojeřábu a pomocí nich je oba autojeřáby zvedali do výšek.

foto
Z úrovně budoucí lávky dělníci sledují dění na pontonu.
foto
Čas: 11: 54. Při pohledu na dělníka vpravo si můžete udělat představu o tom v jakých výškách pracovali.
foto
Čas: 12: 38. Zavěšování oblouku na lana.
foto
Čas: 12: 53. Zvedání mostní konstrukce.

Bohužel na první pokus se uchycení nepovedlo. A tak po přestávce na oběd se pokračovalo podruhé. Auta poprvé byla moc blízko k samotné konstrukci, a tak se přesunula kousek blíže k okrajům pontonů. Do toho všeho se zatáhla obloha a za zvuků vzdáleného burácení se snesl na přítomné děšť. Mezi některými už se objevovaly otázky, co by se stalo, kdyby blesk uhodil do právě montovaného oblouku. Všechny spekulace však byly zbytečné, neboť přeháňka brzy ustala. Druhý pokus po mnohém vyvažování střední části oblouku posouváním ramen autojeřábů a změnou délky závěsného lana nakonec skončil úspěšně. A tak kolem 14: 00 se např. i přihlížející bystrcký starosta Beneš dočkal pohledu na kompletní nosnou konstrukci.

foto
Čas: 13: 44. Druhý pokus zvedání mostního oblouku, tentokrát již doprovázený deštěm.
foto
Dělníci v neskutečných výškách chytají ve vzduchu plovoucí oblouk, aby o přiblížili tam, kam patří.

Nyní přišlo na řadu svařování v dotykových částech dílů mostního oblouku. To vlastně probíhalo až do neděle a celou tuto dobu střední část mostu podpíraly jeřáby z pontonu. Demontováno bylo též lanové přikotvení zárodků oblouků. Ze siluety mostu nyní zbývalo především připevnění lávky na nosnou konstrukci.

foto
Pohled z úrovně vodní hladiny.
foto
Čas: 14: 30. Pohled na uchycený oblouk ze skalky pravo od mostu.

Přejít na:

Přehrada Brno
  O tomto webu Copyright © 2000-2024 Robert Vystrčil, fotograf