Brněnská přehrada
Úvodní stránka

Brněnská přehrada a okolí
průvodce kouzelnými místy

Bystrcký kostel
Brněnská přehrada
ski,tur,cyklo
Autor:
Robert Vystrčil
Brno-Bystrc
info@prygl.net
Doporučuji:
Brněnský plenér - sochy na Brněnské přehradě
Ubytování v okolí Brněnské přehrady
reklama reklama

Stavba mostu - 5. díl - Upevňování mostovky

Mostovka (lávka) byla montováva stejně jako nosný oblouk ve třech částech. Pravděpodobně levá i pravá část lávky (na příslušné břehy přehrady) byly montovány v jeden den, a to v pátek 20. června 2003. Z mostu pak již chyběla jediná část - střední díl lávky s vyhlídkou uprostřed.

foto
Pohled z levého břehu na uchycenou část lávky na opačné straně mostu. Foto z 22. června 2003.
foto
Výletníci na lodičce projíždí pod mostem. Foto z 22. června 2003.
foto
Dočasné uchycení lávky na nosné konstrukci. Foto z 22. června 2003.
foto
Pohled z míst nad Zouvalkou na loď blížící se k mostu pod hradem. Foto z 22. června 2003.

K tomu došlo v odpoledních hodinách čtvrtka 26. června. O datu upevňování této části asi mnoho lidí nevědělo, a tak zde v příslušný den velké množství diváků nebylo. Přesto to ale za shlédnutí jistě stálo. Krom mě zde z této akce sbírali fotky jen 2 lidé - a to občas některý z dělníků přímo na mostě a jeden fotograf z levého břehu. Byl jsem tedy jediný, kdo tuto akci dokumentoval ze skalek na pravém břehu, a tak podobné fotky jako na této stránce nikde jinde nenajdete.

foto
Pohled z míst nad Zouvalkou do části přehrady, kde si můžete na pravém břehu všimnout ukotveného pontonu, přímo naproti přístaviště Zouvalka. Foto z 22. června 2003.
foto
Loď Praha podjíždí pod mostem, na který za pár hodin dosedne i poslední jeho díl. Foto z 26. června 2003.
foto
Další parník podjíždí pod mostem. Vidíte, že mezi ním a konstrukcí je ještě mnoho místa. Foto z 26. června 2003.
foto
Ponton vyráží na cestu s nákladem, kterým je poslední díl stavěného mostu. Foto z 26. června 2003. Čas: 14: 18.

V dopoledních hodinách tohoto dne probíhala na pontonu především nakládka tyčí (trubkových závěsů), které budou ve finální fázi spojovat lávku s nosnou konstrukcí. A pak samozřejmě nájezd nyní již jen jediného autojeřábu. Dělníci s pontonem, na kterém již z minulých dnů byl připraven i prostřední díl lávky, vypluli po přestávce na oběd, někdy kolem čtvrt na tři. S pontonem bylo třeba se otočit okolo ostrůvku v přehradě pod mostem tak, aby byl jeřáb na plovoucí plošině otočen čelem ke hradu Veveří a zády k mostu. Kolem čtvrt na čtyři autojeřáb pomocí na konstrukci upevněných popruhů začal lávku zvedat. Bylo třeba se se zavěšenou lávkou otočit o 180 stupňů k mostní konstrukci, samotnému otáčení ramene jeřábu s mostovkou pomáhali i dělníci stojící na pontonu taháním za lano spojené se zvedaným dílem lávky (viz foto č. 12).

foto
Ponton připlouvá do míst, ze kterých se bude montovat. Foto z 26. června 2003. Čas: 14: 56.
foto
Zvedací popruhy jsou již zavěšeny na jeřábu, stavební díl začne stoupat. Foto z 26. června 2003.
foto
Prostřední díl lávky je již na cestě výškami. Foto z 26. června 2003. Čas: 15: 17.
foto
Pomocí lan dělníci pomáhají jeřábu konstrukční díl otočit. Foto z 26. června 2003.

Po umístění dílu mostovky do optimální polohy vzhledem k již připevněným částem lávky bylo třeba jej připevnit k nosnému oblouku. Zatím jen dočasně pomocí elastických táhel. Zavěsit je však nebylo vůbec jednoduché. Na kymácejícící se mostovce, která stále držela jen na lanech z jeřábu, bylo třeba postavit vysoký žebřík, pospojovaný ze tří menších, který umožnil dělníkovi výstup s popruhy až k samotnému oblouku. Už jen jeho postavení nebyla legrace, pak výstup po prohýbajícím se žebříku si už zasloužil velký obdiv (viz foto 15). Takováto táhla byla třeba upevnit čtyři. A před konečným odpojením od jeřábu je bylo třeba nastavit na správnou délku, aby mostovka nebyla nakřivo.

foto
Lávka se blíží do správných míst. Foto z 26. června 2003.
foto
Jeden z dělníků se již dotýká prostředního dílu lávky. Uvědomte si, ale v jaké výšce to probíhá. Foto z 26. června 2003.
foto
Po velmi nestabilním žebříku dlěník stoupá, aby upevnil závěsné popruhy, které budou držet lávku s nosnou konstrukcí. Foto z 26. června 2003. Čas: 15: 30.
foto
Pohled na most z míst, odkud dělníci nasedají do lodiček, aby se dopravili k pontonu. Foto z 26. června 2003.

Do uvedení mostu do provozu stále chybělo ještě velmi mnoho, ale silueta mostu již byla postavena prakticky celá, a dělníci již mohli mezi břehy přecházet po svých se suchou nohou. Mezi kapitány lodní dopravy se před upevněním lávky vedla diskuze, zda lodě pod mostem vůbec projedou. Kdyby totiž původní betonový most nebyl zbořen, lodě by se pod něj nevešly. A možná by nyní vypadaly úplně jinak. Ale v projektu se s průjezdem lodí samozřejmě počítalo a mezi lodí a mostovkou je ještě mnoho místa.

foto
Pohled přes konstrukci mostu na levém břehu k hradu Veveří. Foto z 28. června 2003.
foto
Pohled z mostu k přístavu Hrad Veveří. Foto z 28. června 2003.
foto
Pohled skrze most z levého na pravý břeh. Foto z 28. června 2003.

Přejít na:

Přehrada Brno
  O tomto webu Copyright © 2000-2023 Robert Vystrčil (kopírování bez souhlasu autora je zakázáno), fotograf