Brněnská přehrada
Úvodní stránka

Brněnská přehrada a okolí
průvodce kouzelnými místy

Bystrcký kostel
Brněnská přehrada
ski,tur,cyklo
Autor:
Robert Vystrčil
Brno-Bystrc
info@prygl.net
Doporučuji:
Brněnský plenér - sochy na Brněnské přehradě
Ubytování v okolí Brněnské přehrady
reklama reklama

Stavba mostu - 7. díl - Slavnostní otevření s ohňostrojem

Úterý 23. září 2003, večer

Slavnostní otevření mostu bylo nakonec stanoveno na úterý 23. září 2003. Město Brno si uvědomovalo významnost této události a chtělo ukázat lidem ukázat novou dominantu, do které investovalo 25 miliónů, opravdu velkolepě a doslova v nejlepším světle. Byla proto pozvána jedna z nejlepších evropských ohňostrůjných společností - Flash Barrandov z Prahy - a pod hlavičkou Ignis Brunensis bylo připraveno pětiminutové představení. Samotná ohňostrojná show byla realizována v produkci společnosti Snip & Co a nebyl hrazen z veřejných rozpočtů.

foto
Loď Pionýr podjíždí most při poslední plavbě do Bítýšky tohoto dne. Čas: 18: 14.
foto
Pionýr si to míří do Bítýšky, na vodě již jsou připraveni záchranáři a policisté.

Bylo jasné, že sledování ohňostroje ze strmých skalnatých břehů by bylo pro větší množství diváků nebezpečné, proto se lodní flotila brněnského dopravního podniku s radostí ujala funkce hlavního dopravce na tuto akci. Jízdenka stála 100 Kč, pro děti do 15 let byla za 60 korun. Bylo však s podivem, že medializace této události byla velmi malá, a tak mnoho Brňáků o slavnosti nemělo ani tušení. Loďníci tak nakonec mohli vypravit i poslední pravidelnou jízdu tohoto dne, která se v 18: 50 vracela z Bítýšky. Vykonala ji nejmenší z flotily - Pionýr - a "psychicky tak podpořila" její kolegyni - loď Mír - která se z důvodu nepojízdnosti taktéž slavnostního okamžiku nemohla zúčastnit. Při zpáteční jízdě však bohužel nevezla ani jednoho pasažéra.

foto
Pracovník z Flash Barrandov si na mostě prohlíží ohňostrůjný materiál.
foto
Jedna z přeháněk spojená s větrem, která se snažila ukázat, jak mocná příroda může být.

Kvůli obavám z možného návalu pěších návštěvníků bylo okolí přehrady plné policejních hlídek. V případě nouze bylo naplánováno, že by došlo na nezbytně nutnou dobu k uzavření silnice v úseku parkoviště na Rokli - Nový Dvůr. Samotný most byl po celý den (i následující noc) uzavřen. Kolem čtvrté hodiny dělníky na mostě vystřídali lidé z Flash Barrandov a vstup na most začli bedlivě hlídat policisté. Neumožnili do jeho blízkosti vejít ani samotným dělníkům, kteří zde při jeho stavbě strávili jistou část života a věnovali mu mnoho sil.

Dlouhé období až do poledne tohoto dne vládlo krásné počasí. Bohužel kolem šesté hodiny večer se začli snášet na zem první dešťové kapky a zvedat se poměrně silný vítr. Lidem na lodích to jen mohlo dodávat kulisu drsné okolní přírody, ale velmi nepříjemné to bylo pro diváky ze břehů a mnoho jich to od návštěvy odradilo.

foto
Mnoho policistů mělo možnost sledovat ohnivé představení v pracovní době.
foto
Vstup na most byl důsledně střežen již zátarasy u silnice. Čas: 18: 46.

V bystrckém přístavu přípravy probíhaly již od odpoledne - nanášelo se jídlo do lodí apod. Jako první k místu oslav dorazila loď Brno. Významní představitelé, pozvaní hosté a novináři byli pasažéry soulodí, které spolu vytvořily lodě Dallas a Veveří a bok po boku pluly až na místo i zpět. Pro běžné diváky zbyly "parníky" Praha a Bratislava. Místo, kde lodě při ohňostroji stály, bylo poblíž přístavu Zouvalka, aby byl viditelný most i hrad.

foto
Lidi si na pěšince u Zouvalky hledají nejlepší místo pro výhled. I skalky nad cestou byly poměrně obležené.
foto
Lodě s návštěvníky a slavnostními hosty se pomalu blíží k cílovému mustu. Pohled ze skal nad Zouvalkou. Omlouvám se za špatnou kvalitu fotky. Čas: 19: 42.

Na "soulodí osobností" byly reproduktory, které dodávaly ozvučení pro ostatní lodě i okolní stráně, jak při vlastním ohňostroji, tak i při projevech před ním. Moderátorem večera byl René Kevridge známý z rádia Kiss Hády. Na lodi byla i symbolická páska, kterou přestřihli brněnský primátor Petr Duchoň a pan Fišer z firmy Firesta (asi). Primátor v projevu upozornil jak na bystrckého starostu Beneše, v jehož hlavě myšlenka přemostění břehů vznikla, tak i na ekology, kteří varují před devastací přírody na levém břehu. Hosty lodí byli mj. i jihomoravský hejtman Stanislav Juránek a kastelán hradu Veveří Petr Fedor.

foto
Hrad Veveří jakoby hořel - tímto efektem se představení začalo. Čas: 20: 07.
foto
Světýlky zvýrazněná konstrukce mostu a zlatý dým stoupající od hradu Veveří.
foto
Ohňostroj.
foto
Ohňostroj. Fotky ohňostroje jsou pořízeny ze skal nad Zouvalkou.

Samotné ohnivé představení mělo název "Zpráva o znovuzrození", což mělo jednak symbolizovat vyslání informace o obnově mostu, ale i podpořit "znovuzrození" hradu Veveří. Show vypukla pár minut po plánované osmé hodině, zrovna ve chvíli kdy začal nejsilnější příval vody z nebes. Ohňostroj byl ale parádní a Flash Barrandov opět ještě překonal velká očekávání. Kdo viděl, nemohl litovat. Výborně využil kulisy hradu Veveří. Nasvětlený dým valící se z hradu a zvýraznění moderní kostrukce mostu dodávalo pocity spojení středověku s novověkem. Jiné fotky z ohňostroje můžete shlédnout např. na alfx.wz.cz.

foto
Doklad téměř neskutečného počasí - mohutný dešťový příval na Osadě.
foto
Deštníky a případně i kolo byli nutnou výzbrojí diváků ohňostroje ze břehu. Na fotce výbava jednoho z návštěvníků, který se již zahřával v restauraci na Osadě.

Zejména pro lidi sledující představení z míst kolem Zouvalky byl velmi náročný návrat domů. Slézání ze skal a přechod po úzké pěšince v naprosté tmě už tak nebyl jednoduchý, navíc řádil velmi silný přívalový déšť. Mnoho lidí tak rádo využilo příležitostně otevřené restaurace U Princezny na Osadě, tam už však každý došel úplně promáčený.

foto
Soulodí Dallas a Veveří po jejich příjezdu do bystrckého přístavu. Čas: 20: 59.

Budu rád, pokud mi sdělíte Vaše zážitky ze sledování ohňostroje, případně poskytnete Vaše fotografie, buď do tohoto povídání nebo jen pro mé soukromé podívání.

Přejít na:

Přehrada Brno
  O tomto webu Copyright © 2000-2022 Robert Vystrčil (kopírování bez souhlasu autora je zakázáno), fotograf