Brněnská přehrada
Úvodní stránka

Brněnská přehrada a okolí
průvodce kouzelnými místy

Bystrcký kostel
Brněnská přehrada
ski,tur,cyklo
Autor:
Robert Vystrčil
Brno-Bystrc
info@prygl.net
Doporučuji:
Brněnský plenér - sochy na Brněnské přehradě
Ubytování v okolí Brněnské přehrady
reklama reklama
Podstránka zveřejněna: 1. 3. 2003
Aktualizována: 1. 3. 2003

Přírodní park Podkomorské lesy

Přírodní park Podkomorské lesy zahrnuje rozlehlé lesní komplexy, v jejichž středu skalnatým údolím protéká řeka Svratka tvořící zde Brněnskou přehradu. Jsou nejrozsáhlejším lesním komplexem na území města Brna. Ze západu je ohraničen Boskovickou brázdou, která odděluje brněnský masiv od Českomoravské vrchoviny.

Jižní část

V jižní části se nachází nejvyšší kopce přírodního parku - Kopeček (479) a Lipový vrch (478) - které jsou zároveň nejvyššími vrcholy na území města Brna (pokud pomineme okolí Útěchova, které je sice položené o pár metrů výše, ale bez nějakého výrazného vrcholu). Lesní silnička od Masarykova okruhu přes Ríšovu studánku na Rakovec umožňuje projetí lesů na kole i za největšího mokra. Několik zdejších míst nám připomíná, že se nacházíme v kraji Pohádky máje - Ríšova a Helenčina studánka, Podkomorská myslivna. Ve vrcholových partiích se v zimě na brněnské podmínky poměrně dlouho udržuje sníh a bývají zde vyjety pěkné běžecké stopy. Běžkařsky se pak dá využívat i zamrzlá hladina přehrady. Na skalním ostrohu nad přehradou stráží zdejší okolí majestátný hrad Veveří, v jehož panství veverském bývaly v dávných dobách seskupeny všechny okolní obce.

Severní část

Severní část, krom pláží na břehu přehrady a cesty vedoucí v blízkosti nádrže přes skály u Zouvalky až do Bítýšky (trasa č. 1 sever), je poměrně málo navštěvovaná, a tak zde lidé mohou nalézt příjemný klid. Obrovskou část oblasti zabírá velká oplocená lesní obora ve vyšších partiích kopců Trnůvka a Kuňky. V oboře, oficiálně pojmenované Přehrada, je množství volně pobíhající lesní zvěře. V noci je sem zakázán vstup a pohybovat se smí jen po zpevněných cestách. Zajímavým je poutní místo U Tří křížů (v blízkosti obce Chudčice), kde kdysi stávala kaplička a kde se můžete napít z pramene zázračné vody.

Oficiální ustanovení a pravidla chování v přírodním parku:

soubor JPG - 106 kB

Popisy výletů a mapky:

Přehrada Brno
  O tomto webu Copyright © 2000-2022 Robert Vystrčil (kopírování bez souhlasu autora je zakázáno), fotograf